۵ دلیل که چرا بیت کوین می تواند بهتر از طلا باشد

  • 15 خرداد 1401
  • بروزرسانی:
  • 5 دقیقه
  • 486 نفر


طرفداران کریپتو اغلب از بیت کوین به عنوان “طلای دیجیتال” یاد می کنند، اما چگونه بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری بلندمدت در مقابل طلا قرار می گیرد؟

ظهور تورم بالای چهل ساله و اقتصاد جهانی که به طور فزاینده وخیم به نظر می رسد، بسیاری از تحلیلگران مالی را بر آن داشته است تا سرمایه گذاری در طلا را برای محافظت در برابر نوسانات و کاهش احتمالی ارزش دلار آمریکا توصیه کنند.

برای سال‌ها، معامله‌گران ارزهای دیجیتال بیت کوین (BTC) را به عنوان «طلای دیجیتال» می‌نامند، اما آیا در واقع سرمایه‌گذاری بهتری نسبت به طلا است؟ بیایید نگاهی به برخی از استدلال‌های متعارفی که سرمایه‌گذاران هنگام ستایش طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری به آن اشاره می‌کنند و اینکه چرا بیت‌کوین ممکن است گزینه بلندمدت بهتری باشد، بیاندازیم.

حفظ ارزش

یکی از رایج ترین دلایل خرید طلا و بیت کوین این است که آنها سابقه حفظ ارزش خود را در مواقع عدم اطمینان اقتصادی دارند.

این واقعیت به خوبی مستند شده است، و نمی توان انکار کرد که طلا برخی از بهترین محافظت از ثروت را در طول تاریخ ارائه کرده است، اما همیشه ارزش خود را حفظ نمی کند. نمودار زیر نشان می دهد که معامله گران طلا نیز در معرض دوره های طولانی کاهش قیمت بوده اند.

به عنوان مثال، شخصی که در سپتامبر ۲۰۱۱ طلا خریده بود باید تا ژوئیه ۲۰۲۰ صبر می کرد تا دوباره به میدان سبز بازگردد و اگر به حفظ خود ادامه می داد، دوباره نزدیک یا زیر آب می شد.

در تاریخ بیت کوین، هرگز بیش از ۳ تا ۴ سال طول نکشیده است تا قیمت آن دوباره به دست بیاید و از بالاترین حد خود عبور کند، که نشان می دهد در یک جدول زمانی بلندمدت، BTC می تواند ذخیره بهتری باشد.

آیا بیت کوین می تواند پوشش بهتری برای تورم باشد؟

طلا در طول تاریخ به عنوان یک محافظ خوب در برابر تورم تلقی شده است زیرا قیمت آن در کنار افزایش هزینه های زندگی افزایش می یابد.

اما، نگاه دقیق‌تر به نمودار طلا در مقایسه با بیت‌کوین نشان می‌دهد که در حالی که طلا طی دو سال گذشته افزایش متوسط ۲۱.۸۴ درصدی داشته است، قیمت بیت‌کوین ۳۱۱ درصد افزایش یافته است.

در دنیایی که هزینه کلی زندگی سریعتر از توانایی بیشتر مردم در حال افزایش است، داشتن دارایی که می تواند از تورم فزاینده پیشی بگیرد، در واقع به جای حفظ ثروت، به افزایش ثروت کمک می کند.

در حالی که نوسانات و کاهش قیمت در سال ۲۰۲۲ دردناک بوده است، بیت کوین هنوز هم به طور قابل توجهی صعودی را به سرمایه گذاران با افق زمانی چند ساله ارائه کرده است.

بیت کوین می تواند طلا را در طول عدم اطمینان ژئوپلیتیک منعکس کند

طلا که اغلب «کالای بحرانی» نامیده می شود، به خوبی شناخته شده است که ارزش خود را در زمان عدم اطمینان ژئوپلیتیک حفظ می کند، زیرا مردم به سرمایه گذاری در طلا در زمان افزایش تنش های جهانی معروف هستند.

طلا را فلز بحرانی می نامند، بنابراین من فرض می کنم اگر دوباره وارد رکود شویم، طلا به عنوان یک کالا افزایش می یابد.

متأسفانه برای افرادی که در مناطق درگیری یا سایر مناطق در معرض بی ثباتی قرار دارند، حمل اشیاء با ارزش یک پیشنهاد مخاطره آمیز است و افراد در معرض توقیف و سرقت دارایی ها هستند.

بیت کوین گزینه امن تری را برای افراد در این شرایط ارائه می دهد زیرا آنها می توانند یک عبارت اولیه را حفظ کنند و بدون ترس از از دست دادن سرمایه خود سفر کنند. پس از رسیدن به مقصد، می توانند به ثروت خود دسترسی داشته باشند.

ماهیت دیجیتالی بیت کوین و در دسترس بودن چندین بازار غیرمتمرکز و صرافی های همتا به همتا مانند LocalBitcoins فرصت بیشتری برای خرید بیت کوین فراهم می کند.

دلار همچنان ارزش خود را از دست می دهد

دلار آمریکا در ماه های اخیر قوی بوده است، اما همیشه اینطور نیست. در دوره‌هایی که ارزش دلار در برابر سایر ارزها کاهش می‌یابد، سرمایه‌گذاران به سمت طلا و بیت‌کوین هجوم آورده‌اند.

اگر کشورهای مختلف به دور شدن از دلار محور بودن به نفع رویکرد چندقطبی تر ادامه دهند، ممکن است مقدار قابل توجهی از دلار خارج شود، اما این سرمایه ها به ارزهای ضعیف تر نمی روند.

در حالی که طلا برای هزاران سال به عنوان دارایی مورد استفاده بوده است، اما در جامعه دیجیتال مدرن ما به طور گسترده مورد استفاده یا پذیرفته نشده است و اکثر افراد در نسل های جوان هرگز حتی یک سکه طلا ندیده اند.

برای این گروه‌ها، بیت‌کوین گزینه‌ای آشناتر است که می‌تواند در سبک زندگی دیجیتالی افراد ادغام شود و به امنیت یا ذخیره‌سازی فیزیکی اضافی نیاز ندارد.

بیت کوین ترسناک و کاهش دهنده است

بسیاری از سرمایه گذاران و کارشناسان مالی به کمبود و محدودیت های عرضه طلا پس از سال ها کاهش تولید اشاره می کنند که دلیل آن این است که طلا سرمایه گذاری خوبی است.

ممکن است پنج تا ده سال طول بکشد تا یک ماین جدید به تولید برسد، به این معنی که افزایش سریع عرضه بعید است و بانک‌های مرکزی نرخ فروش طلا را در سال ۲۰۰۸ به میزان قابل توجهی کاهش دادند.

همانطور که گفته شد، تخمین زده می شود که هنوز بیش از ۵۰۰۰۰ متریک تن طلا در زمین وجود دارد که معدنچیان با خوشحالی روی استخراج آن در صورت افزایش قیمت قابل توجه تمرکز خواهند کرد.

از سوی دیگر، بیت کوین دارای عرضه ثابت ۲۱ میلیون بیت کوین است که تا کنون تولید خواهد شد و انتشار آن با نرخ مشخصی در حال انجام است. ماهیت عمومی بلاک چین بیت کوین اجازه می دهد تا مکان هر بیت کوین شناخته و تأیید شود.

هیچ راهی برای یافتن و تأیید اعتبار تمام فروشگاه‌های طلا در این سیاره وجود ندارد، به این معنی که منبع واقعی آن هرگز واقعاً مشخص نخواهد شد. به همین دلیل، بیت کوین برنده بحث کمبود است، و این سخت ترین شکل پولی است که بشر تا به امروز ایجاد کرده است.

اخبار بروز ارزهای دیجیتال

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchange

منبع خبر برچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط