کریپتو به عنوان «آینده پول» در کشورهای گرفتار تورم دیده می شود

  • 23 فروردین 1401
  • بروزرسانی:
  • 8 دقیقه
  • 469 نفر
کریپتو به عنوان «آینده پول» در کشورهای گرفتار تورم دیده می شود


بر اساس گزارش جیمینی در سال ۲۰۲۲، سال گذشته، کریپتو ها به «نقطه اوج» رسیدند، که «از چیزی که بسیاری آن را یک سرمایه‌گذاری خاص در نظر می‌گرفتند به یک طبقه دارایی تثبیت شده تبدیل شدند».

بر اساس این گزارش، ۴۱ درصد از دارندگان کریپتو در نظرسنجی جهانی برای اولین بار در سال ۲۰۲۱ کریپتو خریداری کردند، از جمله بیش از نیمی از دارندگان کریپتو در برزیل با ۵۱ درصد، هنگ کنگ با ۵۱ درصد و هند با ۵۴ درصد.

این مطالعه که بر اساس نظرسنجی از ۳۰۰۰۰ بزرگسال در ۲۰ کشور در شش قاره انجام شد، همچنین یک مورد قوی را نشان داد که تورم و کاهش ارزش پول محرک‌های قدرتمندی برای پذیرش کریپتو هستند، به‌ویژه در کشورهای در حال ظهور (EM):

پاسخ دهندگان در کشورهایی که طی ۱۰ سال گذشته ۵۰ درصد یا بیشتر کاهش ارزش پول خود را در برابر دلار تجربه کرده اند، بیش از ۵ برابر بیشتر از آنهایی که در کشورهایی که کمتر از آن را تجربه کرده اند، می گویند که قصد خرید ارز دیجیتال را در سال آینده دارند.

واحد پول برزیل، ۲۱۸ درصد کاهش ارزش را تجربه کرد – که نشان دهنده تورم بالا است – در برابر دلار ایالات متحده بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۲۱، و ۴۵٪ از برزیلی هایی که توسط جمینی مورد نظرسنجی قرار گرفتند، گفتند که قصد دارند در سال آینده کریپتو بخرند.

واحد پول آفریقای جنوبی، راند، در دهه گذشته ۱۰۳ درصد کاهش ارزش داشته است – پس از برزیل در میان ۲۰ کشور مورد نظر در این نظرسنجی، ۳۲ درصد از مردم آفریقای جنوبی در سال آینده صاحب ارزهای دیجیتال خواهند شد. کشورهای سوم و چهارم بالاترین کاهش ارزش یا تورمی، مکزیک و هند، الگوی مشابهی را نشان دادند.

در مقایسه، ارزهای هنگ کنگ و بریتانیا در ۱۰ سال گذشته به هیچ وجه در برابر دلار آمریکا کاهشی نداشته اند. در همین حال، تعداد نسبتا کمی که در آن کشورها مورد بررسی قرار گرفتند، به ترتیب ۵ و ۸ درصد، علاقه خود را به خرید ارزهای دیجیتال ابراز کردند.

از این موضوع چه نتیجه ای می توان گرفت؟ نوآ پرلمن، مدیر عملیات جمینی، موارد مختلف استفاده از کریپتو را مشاهده می کند، که اغلب بسته به محل زندگی فرد است. او به کوین تلگراف گفت:

در کشورهایی که ارزش پول محلی در برابر دلار کاهش یافته است، کریپتو به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری «نیاز به داشتن» در نظر گرفته می‌شود، در حالی که در جهان توسعه‌یافته هنوز تا حد زیادی «داشتن آن خوب است».

کریپتو به عنوان جایگزین ارز

وینستون ما، مدیر عامل سابق و رئیس آمریکای شمالی در شرکت سرمایه‌گذاری چین و اکنون استاد کمکی در دانشکده حقوق دانشگاه نیویورک، تمایز کلیدی بین دارایی‌ای که به عنوان پوشش تورم عمل می‌کند و دارایی که به عنوان جایگزین ارز استفاده می‌شود، قائل است.

از نظر او، ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین (BTC) بر خلاف طلا، هنوز به وضعیت «حفاظ تورم» دست پیدا نکرده اند. در سال ۲۰۲۲، آنها بیشتر شبیه سهام های رشدی رفتار کرده اند. او به کوین تلگراف گفت: «بیت کوین با شاخص S&P 500 – و اتر با NASDAQ – نسبت بیشتری نسبت به طلا که به طور سنتی به عنوان دارایی محافظ تورم در نظر گرفته می‌شود، مرتبط است. اما، اوضاع در بخش‌هایی از کشورهای در حال توسعه متفاوت است:

در بازارهای نوظهور مانند برزیل، هند و مکزیک که با تورم دست و پنجه نرم می کنند، تورم ممکن است محرک اصلی پذیرش ارزهای دیجیتال به عنوان «جایگزین ارز» باشد.»

جاستین دآنتان، مدیر فروش نهادی در گروه آمبر – سنگاپور-، “نمی توان انکار کرد که در روزهای اولیه و هنوز هم این پذیرش توسط کشورهایی انجام شده است که ثبات ارز و/یا دسترسی به خدمات بانکی مناسب مشکل بوده است.” شرکت دارایی دیجیتال مستقر – به کوین تلگراف گفت. به بیان ساده، کشورهای در حال توسعه بیشتر علاقه مند به جایگزینی برای ارزهای فیات هستند که به راحتی قابل کاهش هستند و افزود:

بر مبنای فرضی دلار، جریان‌های بزرگ‌تر ممکن است همچنان از سوی مؤسسات و کشورهای توسعه‌یافته‌تر باشد، اما تعداد فزاینده‌ای از کاربران واقعی احتمالاً از مکان‌هایی مانند لبنان، ترکیه، ونزوئلا و اندونزی و سایرین خواهد آمد.»

شان استین اسمیت، استادیار بخش اقتصاد و بازرگانی در کالج لمان، به کوین تلگراف گفت که از یافته‌های این نظرسنجی تعجب نمی‌کند، «از آنجایی که تورم یکی از عواملی است که پذیرش بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال را هدایت می‌کند و ادامه می‌دهد.”

اما، این تنها یکی از بسیاری از عوامل باقی می‌ماند، و اغلب مناطق مختلف عوامل جداگانه‌ای دارند که پذیرش را تشویق می‌کنند. در یک سطح بنیادی، سرمایه‌گذاران و کارآفرینان به طور فزاینده‌ای مزایای دارایی‌های کریپتو را به‌عنوان یک گزینه تراکنش «در دسترس، قابل ردیابی و مقرون‌به‌صرفه» تشخیص می‌دهند. در جاهای دیگر، «افزایش سرمایه بالقوه و بازده دارایی‌های کریپتو» پذیرش کریپتو را تشویق می‌کند.

سؤالات نظارتی پیرامون ارزهای دیجیتال در سطح جهان وجود دارد، به ویژه در مناطق آسیا و اقیانوسیه و آمریکای لاتین که به ترتیب ۳۹ درصد و ۳۷ درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی گفتند که «ابهامات قانونی در مورد ارز دیجیتال، سؤالات مالیاتی و کسری آموزش عمومی می‌تواند بر پذیرش تأثیر بگذارد. گزارش اشاره کرد. به عنوان مثال، در آفریقا، ۵۶ درصد از پاسخ دهندگان گفتند که منابع آموزشی بیشتری برای توضیح ارزهای دیجیتال مورد نیاز است.

آینده پول؟

به طور کلی، برزیل و اندونزی دو کشور برتر در مالکیت ارزهای دیجیتال در این نظرسنجی بودند. چهل و یک درصد از افرادی که در هر یک از این کشورها مورد بررسی قرار گرفتند، گفتند که دارای رمزنگاری هستند. در مقایسه، تنها ۲۰ درصد از آمریکایی‌های مورد بررسی گفتند که صاحب ارزهای دیجیتال هستند.

افرادی که در بازارهای متاثر از تورم زندگی می کنند، احتمالاً ارزهای دیجیتال را آینده پول می دانند. برطبق بررسی ها:

اکثر پاسخ دهندگان در آمریکای لاتین (۵۹٪) و آفریقا (۵۸٪)، که بسیاری از آنها تورم طولانی مدت را تجربه کرده اند، می گویند که ارز دیجیتال آینده پول است.

قوی ترین حمایت از این دیدگاه در برزیل با ۶۶ درصد، نیجریه با ۶۳ درصد، اندونزی با ۶۱ درصد و آفریقای جنوبی با ۵۷ درصد مشاهده شد. کمترین ایمانداران در اروپا و استرالیا بود، به ویژه دانمارک با ۱۲ درصد، نروژ با ۱۵ درصد و استرالیا با ۱۷ درصد.

آیا درگیری اوکراین بر پذیرش تأثیر خواهد گذاشت؟

این نظرسنجی قبل از جنگ اوکراین و روسیه انجام شده است. آیا این کشمکش ویرانگر تأثیر بلندمدتی بر رشد پذیرش کریپتو در جهان خواهد داشت؟

استین اسمیت گفت: «جنگ اوکراین و روسیه مطمئناً منجر به ورود رمزارز به طور مستقیم به جریان اصلی گفتگو شده است، به خصوص که دولت اوکراین از زمان شروع جنگ مستقیماً بیش از ۱۰۰ میلیون دلار کمک مالی به ارزهای دیجیتال درخواست کرده است.»

این نمایش در دنیای واقعی از قدرت پول غیرمتمرکز این پتانسیل را دارد که پذیرش گسترده‌تر، بحث سیاست‌های گسترده‌تر و افزایش استفاده از رمزارز به‌عنوان یک وسیله مبادله در حال حرکت رو به جلو را افزایش دهد.»

اما، جنگ ممکن است تمام بخش‌های جهان در حال توسعه را تحت تأثیر قرار ندهد. سینگر به کوین تلگراف گفت: «جنگ در اوکراین هیچ پیامدی برای تقاضای ارزهای دیجیتال در آفریقا ندارد. عوامل دیگر بزرگتر به نظر می رسند. تورم، بله، اما همچنین عدم اعتماد به دولت در بسیاری از کشورهای آفریقایی و این واقعیت که ما جمعیتی جوان داریم که بسیار شناخته شده است.

توانمند در استفاده از تلفن همراه و اینترنت

برای مثال، موفقیت Mpesa در کنیا، تأثیر زیادی بر این قاره داشته است و مسلماً به تسریع پذیرش بیشتر ارزهای دیجیتال کمک خواهد کرد. او گفت: «مستقیماً با روحیه ای که در آفریقا وجود دارد برای ایجاد برنامه ای در زمانی که همه کسانی که به آنها اعتماد دارید در شما شکست می خورند، مرتبط است.

از سوی دیگر، ما مناقشه اوکراین را نوعی بررسی بحران برای ارزهای دیجیتال می داند. او به کوین تلگراف گفت: «جنگ اوکراین و روسیه به عنوان یک آزمون استرس برای ریل پرداخت ارزهای دیجیتال در میان عدم اطمینان جهانی، به ویژه برای ساکنان بازارهای نوظهور عمل کرده است.

ما می‌توانیم انتظار داشته باشیم که بیشترین دستاوردهای آینده در پذیرش کریپتو در بازارهای نوظهوری مانند اینها باشد.

تورم همراه با کاهش ارزش پول نگرانی های پایدار در بسیاری از نقاط جهان است. در چنین مناطق آسیب دیده، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال اکنون به عنوان کاندیدای جایگزینی ارز – “آینده پول” در نظر گرفته می شوند. این معمولاً در جهان توسعه یافته صدق نمی کند، اگرچه ممکن است تغییر کند، به ویژه با وضوح بیشتر مقرراتی و آموزش. همانطور که d’Anethan به Cointelegraph گفت، “به نظر می رسد که حتی کشورهای غربی نیز در حال بیدار شدن از تورم و تأثیر آن بر دارایی های نقدی هستند.”

اخبار بروز 

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchangeبرچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط