چگونه با استفاده از تسلط بربیت کوین ارز دیجیتال معامله کنیم؟

  • 9 اسفند 1400
  • بروزرسانی:
  • 8 دقیقه
  • 542 نفر


بیت کوین (BTC) هم اولین و هم برجسته ترین ارز رمزنگاری شده در جهان از نظر ارزش بازار و همچنین حجم معاملات است. این عوامل بسیار مهم هستند، با توجه به اینکه همه ارزهای دیجیتال در برابر بیت کوین معامله می کنند و تسلط بیت کوین در واقع می تواند به عنوان یک شاخص ارزشمند در هنگام معامله انواع مختلف ارزهای دیجیتال عمل کند.

این پست بینشی در مورد نحوه معامله ارزهای دیجیتال در حین استفاده از شاخص تسلط بیت کوین و نحوه خواندن نمودار شاخص تسلط بیت کوین به طور کلی ارائه می دهد.

نمودار تسلط بیت کوین چیست؟

تسلط بیت کوین با مقایسه ارزش بازار بیت کوین با سرمایه کل بازار کریپتو آشکار می شود. هر چه ارزش بازار بیت کوین بیشتر باشد، تسلط بیت کوین بیشتر می شود، و ما پاسخ این سوال را داریم: چند درصد از بازار کریپتو بیت کوین است؟

نمودار TradingView برتری BTC این اعداد را در قالب درصدی واضح نشان می‌دهد که در آن می‌توان نگاهی گذرا انداخت و فهمید که تسلط بیت‌کوین به عنوان مثال ۴۰ درصد است یا ۶۰ درصد.

با این اوصاف، کاربران همچنین می توانند شاخص تسلط واقعی بیت کوین را مشاهده کنند، که تسلط بیت کوین را فقط در مقابل سکه های اثبات کار (PoW) محاسبه می کند که هدف آن تبدیل شدن به نوعی پول است.

منطق پشت شاخص تسلط واقعی بیت کوین این است که بسیاری از آلتکوین ها مانند استیبل کوین ها قصد رقابت با بیت کوین را ندارند و بنابراین، ممکن است دیدگاه بلندمدت واقع بینانه تری را در مورد تسلط بیت کوین ارائه دهد.

این نشانگر حتی به کاربران این امکان را می دهد که اتریوم را کنار بگذارند، زیرا این موضوع بحث برانگیز است که آیا اتر (ETH) به جای یک توکن کاربردی، یک ارز است یا نه.

چگونه تسلط BTC بر آلتکوین ها تأثیر می گذارد؟

تسلط بیت کوین می تواند مستقیماً بر آلت کوین ها تأثیر بگذارد، زیرا نشان می دهد که چه مقدار از حجم معاملات بازار در بیت کوین است در مقابل چه مقدار از حجم معاملات در آلت کوین ها است.

به طور کلی، اگر تسلط بیت کوین افزایش یابد، معامله گران توصیه می کنند که دارایی های ارز دیجیتال خود در بیت کوین بیشتر از آلت کوین ها باشد. اگر تسلط بیت کوین کاهش یابد، معامله گران توصیه می کنند که آلتکوین های بیشتری نسبت به بیت کوین نگه دارند.

در حالی که اشتباه است که بگوییم تسلط بیت کوین نشان دهنده دقیق بازار خرسی یا گاوی است، بین این تعاریف همبستگی وجود دارد. به عنوان مثال، بازارهای صعودی ممکن است به تسلط BTC کمتر منجر شود، زیرا معمولاً در آن زمان وجوه به آلت کوین ها سرازیر می شود.

برعکس، بازارهای نزولی ممکن است شاهد تسلط بالاتر BTC باشند، زیرا معامله‌گران ممکن است سرمایه‌های خود را از آلت‌کوین‌ها بیرون بکشند و پول را به بیت‌کوین وارد کنند، زیرا این دارایی بیشتر یک دارایی قابل اعتماد است.

برخی از علاقه مندان ممکن است بگویند که تسلط کمتر بیت کوین چیز خوبی است، زیرا به این معنی است که بازار کریپتو در حال گسترش است و وجوه از طریق انواع پروژه ها به جای بیت کوین در جریان است. اما، همچنین شایان ذکر است که کل سرمایه بازار کریپتو، سکه های از پیش استخراج شده و فورک شده را به ارزش خود می برد، به این معنی که ممکن است تعداد آلتکوین ها به طور مصنوعی افزایش یابد.

همچنین باید این واقعیت را در نظر گرفت که تسلط بیت کوین می تواند حتی زمانی که قیمت دارایی افزایش می یابد کاهش یابد. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که پول به همراه بیت کوین به بازار ارزهای دیجیتال سرازیر شود، اگرچه ممکن است پول بیشتری نسبت به بزرگترین ارز دیجیتال جهان به آلت کوین ها منتقل شود.

نکته این است که در حالی که تسلط بیت کوین ممکن است بازار کریپتو را به شکلی خاص در سطح سطحی ترسیم کند، عوامل مختلفی وجود دارد که باید برای جمع آوری یک دیدگاه آگاهانه در نظر گرفت.

گاهی اوقات ممکن است به دلیل رونق کوتاه مدت آلتکوین، تسلط کاهش یابد، در حالی که در برخی مواقع، کل بازار ممکن است در حال خونریزی باشد. همیشه بهتر است قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری، تحقیقات بیشتری انجام دهید.

چگونه تسلط بیت کوین را معامله کنیم؟

هنگام تلاش برای تجارت تسلط بیت کوین باید عوامل متعددی را در نظر گرفت. اول، درک کنید که اگر علاقه به حتی یک آلتکوین زیاد باشد، تسلط بیت کوین می تواند کاهش یابد. این علاقه به یک آلتکوین واحد به این معنی نیست که هر آلتکوین روند صعودی را تجربه خواهد کرد. بازار ممکن است مدتی طول بکشد تا خود را اصلاح کند.

همچنین بهتر است هدف برخی از آلتکوین های محبوب را در نظر بگیرید و اینکه آیا این قصد تأثیری پایدار بر بازار آلتکوین خواهد داشت یا خیر. برای مثال، ممکن است در حال حاضر شاهد افزایش قابل توجهی در حجم یک استیبل کوین باشیم.

با این حال، کاربران ممکن است صرفاً برای انتقال آن وجوه به بیت‌کوین، روی استیبل کوین سرمایه‌گذاری کنند، زیرا استیبل کوین‌ها می‌توانند راه آسانی برای افزایش سرمایه در صنعت کریپتو باشند.

در نتیجه این فعالیت، تسلط بیت کوین می تواند به سرعت کاهش یابد و مجدداً بازگردد و بر معاملات کوتاه مدت تأثیر منفی بگذارد. عامل دیگری که می تواند منجر به کاهش یا افزایش غیرقابل پیش بینی تسلط بیت کوین در کوتاه مدت شود، ترس از دست دادن (FOMO) است.

کوین های جدید همیشه وارد بازار کریپتو می شوند. برخی از این آلت‌کوین‌های جدید که وارد بازار می‌شوند، حجم زیادی از تبلیغات ایجاد می‌کنند که منجر به سرازیر شدن صدها هزار دلار به سمت آلت‌کوین‌ها می‌شود و به طور نامتناسبی سلطه بیت‌کوین را کاهش می‌دهد.

با این حال، بسیاری از پروژه‌های آلت‌کوین جدید اغلب تبلیغات خود را از دست می‌دهند یا حتی در نهایت به یک کلاهبرداری تبدیل می‌شوند و باعث می‌شوند که کاربران به همان سرعتی که آنها را وارد می‌کنند، دارایی‌های خود را خارج کنند. در این صورت، تسلط بیت کوین ممکن است به جایگاه اصلی خود بازگردد.

همچنین باید افراط نسبت تسلط بیت‌کوین را در نظر گرفت. به عنوان مثال، قبل از ورود آلتکوین ها به بازار، تسلط بیت کوین بیش از ۹۰ درصد بود. با این حال، علاقه مندان خاطرنشان می کنند که به دلیل شیوع آلت کوین ها در بازار امروز، تسلط بیت کوین غیرمنتظره است که دوباره به این رقم برسد. اما، نمی توان با اطمینان گفت، زیرا اگر کشورها از السالوادور پیروی می کنند بیت کوین را به عنوان ارز قانونی به اجرا در می آورند، سلطه BTC ممکن است یک بار دیگر افزایش یابد.

در واقع، تسلط بیت کوین به احتمال زیاد به پایین‌ترین حد جدید می‌رسد تا اوج‌های جدید، زیرا پروژه‌های آلت‌کوین همچنان به محبوبیت در سراسر جریان اصلی ادامه می‌دهند.

در نتیجه، معامله گران باید توجه داشته باشند که چه زمانی تسلط بیت کوین به سمت بالاترین حد خود می رود، زیرا این می تواند آستانه خوبی را نشان دهد که در آن تسلط بیت کوین ممکن است مقاومت را نشان دهد. برعکس، کاربران باید بر تسلط BTC که به سمت جدید می رسد، چشم داشته باشند.

وقتی بیت کوین سقوط می کند چه اتفاقی می افتد؟

کاهش قیمت بیت‌کوین می‌تواند به معنای کاهش تسلط باشد، زیرا کاربران وجوه خود را از بیت‌کوین به آلت‌کوین‌های دیگر منتقل می‌کنند، اما کاهش قیمت نیز می‌تواند ارتباط چندانی با تسلط نداشته باشد. اگر تسلط بیت کوین کاهش یابد، کاربران مطمئناً ممکن است انتظار یک روند صعودی آلتکوین را داشته باشند و بر این اساس می توانند معامله کنند.

گفته می‌شود، اگر کاربران سرمایه‌های خود را از همه ارزهای دیجیتال خارج کنند، ممکن است کاهش قیمت بیت‌کوین رخ دهد، که منجر به کاهش سرمایه کل بازار کریپتو می‌شود. در این مورد، علیرغم پیش بینی معامله گران از بازار نزولی بالقوه، تسلط بیت کوین ممکن است در درصد معینی باقی بماند.

این مثال یک یادآوری ضروری است که تسلط بیت کوین نباید تنها ابزاری باشد که در اختیار معامله گران است، بلکه یکی از ابزارهایی است که قبل از انجام معامله باید بررسی شود.

تاثیر سقوط بیت کوین بر بازار ارزهای دیجیتال

گذشته از تسلط، سقوط قابل توجه قیمت بیت کوین از لحاظ تاریخی اغلب منجر به سقوط کلی بازار شده است، اگرچه استثنائات کمی وجود دارد. این ارتباط بین بیت کوین و سقوط بازار صرفاً به این دلیل است که بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده در جهان است و تمام دارایی های رمزنگاری با آن معامله می شود.

اینطور به قضیه نگاه کنید: اگر کشوری بخواهد بیت کوین را ممنوع کند و در نتیجه قیمت آن به میزان قابل توجهی کاهش یابد، معامله گران و سفته بازان ممکن است اعتماد خود را به آلت کوین ها نیز از دست بدهند و سرمایه خود را از این سرمایه گذاری های جایگزین خارج کنند.

همانطور که گفته شد، سقوط بیت کوین همیشه به معنای سقوط کلی بازار نیست. موارد متعددی وجود دارد که بیت کوین دچار افت قیمت قابل توجهی می شود در حالی که اتر پایدارتر می ماند. مهم است که به یاد داشته باشید که دارایی های مختلف اهداف متفاوتی را دنبال می کنند و روند نزولی یکی ممکن است با روند نزولی دیگری مرتبط نباشد.

در واقع، با گذشت زمان و نفوذ آلت کوین ها به جریان اصلی آگاهی، سقوط بیت کوین در آینده ممکن است تأثیر کمتری بر بازار کلی داشته باشد. تسلط بیت کوین اکنون اهمیت دارد زیرا هنوز هم محبوب ترین ارز رمزنگاری شده در جهان است. اگر کوین های دیگر شروع به حذف این مانترا از بیت کوین کنند، تسلط کمتر و کمتر اهمیت خواهد داشت.

اخبار بروز 

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchangeبرچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط