چه کسی روند صعودی ارزهای دیجیتال را هدایت خواهد کرد؟

  • 9 تیر 1401
  • بروزرسانی:
  • 8 دقیقه
  • 341 نفر


با تمام تلاطم های اخیر در فضای کریپتوها، سوال فعلی این است: چه چیزی باعث رشد ارز دیجیتال بعدی خواهد شد؟

آریل شاپیرا، کارآفرین سریالی اسرائیلی، در ستون ماهانه فناوری کریپتو خود، فناوری‌های نوظهور در حوزه کریپتو، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) و فضای بلاک چین و همچنین نقش آن‌ها در شکل‌دهی به اقتصاد قرن بیست و یکم را پوشش می‌دهد.

بازار کریپتو، درست مانند هر بازار دیگری، به صورت دوره ای اجرا می شود. اگرچه دارایی‌های دیجیتال، اگر نگوییم بدنام، به دلیل نوسان‌پذیری بیشتر از بسیاری از انواع دیگر دارایی‌ها شناخته می‌شوند، قیمت آن‌ها همچنان از یک الگوی آشنا از فراز و نشیب پیروی می‌کند. برخی از این موارد، مانند چرخه چهار ساله بیت کوین (BTC) تا حد زیادی به قوانین ذاتی الگوریتم مربوط می شود – به طور خاص تر، نصف شدن پاداش استخراج کنندگان. عوامل خارج از زنجیره، مانند قوانین گزارش مالیاتی ایالات متحده، نیز می توانند وارد عمل شوند.

با این حال، در حالی که منطق بازار تغییر را دیکته می کند، خود منطق تا حد زیادی بدون تغییر باقی می ماند. به عبارت دیگر، در نهایت خرس‌ها نیز بازار را از دست می‌دهند و جای خود را به فراز دیگری می‌دهند.

البته در حال حاضر، بازار همچنان از سقوط Terra و بسیاری از فشارهای دیگر که در چند سال گذشته کم نبوده، در حال بهبود است. هر چقدر هم که تلاش‌های بازگشت آن شکننده باشد، و به همان اندازه که هر سکه با همین چند ماه پیش مقایسه می‌شود، قرمز است، صحنه جهانی ارزهای دیجیتال در حال فروپاشی است و در انتظار یک روند صعودی دیگر است. بنابراین، از کجا می تواند آمده باشد؟

دولت های ملی

همین چند سال پیش، این ایده که بیت کوین می تواند ارز قانونی در هر کشوری باشد، یک توهم دور از ذهن به نظر می رسید. با این حال، پس از قمار جسورانه السالوادور برای بیت کوین، جمهوری آفریقای مرکزی (CAR) در اواخر آوریل به مبارزه پیوست و به بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال وضعیت ارز قانونی را اعطا کرد.

این دو کشور مقایسه جالبی دارند. در حال حاضر در فضای رمزنگاری رایج است که حواله های خارج از کشور بخش عمده ای از بودجه السالوادور را تشکیل می دهد، و این واقعیت به عنوان منطق اقتصادی پشت این آزمایش تلقی می شود. در حالی که گزارش‌ها حاکی از متزلزل بودن این فرآیند هستند، دولت این کشور به خرید بیت‌کوین می‌پردازد و از استراتژی «خرید پایین‌تر» استقبال می‌کند.

با CAR، همه چیز نمی توانست متفاوت از این باشد. اقتصاد این کشور ویران شده از جنگ مدتی است که بیمار بوده است. علاوه بر این، طبق داده های بانک جهانی، تنها حدود ۱۰ درصد از جمعیت کشور به اینترنت دسترسی دارند. به عبارت دیگر، استفاده از رمزارز احتمالاً به بخش کوچکی از جمعیت محدود خواهد شد – و با توجه به زمینه ژئوپلیتیکی و محلی این حرکت، چشم‌اندازها در واقع می‌تواند کاملا مبهم باشد.

با این حال، بیشتر اقتصادهای نوظهور ممکن است از این روش پیروی کنند، به ویژه با توجه به این که السالوادور تنها کشوری نیست که تمایل زیادی به انتقال حواله برای پول نقد بودجه دارد. حتی این واقعیت که سابقه‌ای برای آن وجود دارد به اندازه‌ای بزرگ است که شتاب را به حرکت درآورد، و اگر حتی یک کشور دیگر در این سال به باشگاه بپیوندند، بازارهای رمزنگاری آن را خواهند دانست.

بلاک چین برای موسسات

در حالی که افزایش‌های اولیه ارزهای دیجیتال عمدتاً از سوی سرمایه‌گذاران و معامله‌گران خرده‌فروشی خصوصی صورت گرفت، سرمایه‌گذاران نهادی نیز در سال‌های اخیر به این مبارزه پیوسته‌اند. از بانک‌های برتر و صندوق‌های تامینی که در فضای کریپتو کار می‌کنند تا غول‌های فین‌تک که پشتیبانی از دارایی‌های دیجیتال را به پلتفرم‌های خود اضافه می‌کنند، پذیرش نهادی دیگر یک رویا نیست – واقعیت است.

حتی موارد استفاده داخلی از بیسبال، مانند آزمایش JPMorgan با بلاک چین خصوصی خود که برای استفاده بین بانکی طراحی شده است یا گروهی از ارائه دهندگان برتر فناوری اطلاعات و ارتباطات که از راه حل بلاک چین ClearX برای خدمات داده بر اساس تقاضا استفاده می کنند، اهمیت دارد. آنها اعتبار بیشتری به فناوری نیروبخش اکوسیستم کریپتو می‌افزایند که به اعتماد سرمایه‌گذاران بلندمدت می‌افزاید.

اگرچه تعداد کمی از پروژه‌های بلاک چین در سطح سازمانی احتمالاً روی بلاک‌چین‌های خصوصی باقی می‌مانند، اعتماد سرمایه‌گذاران رو به رشد به این فناوری احتمالاً رمزارزها را در چشم عموم عادی‌تر کرده و نگاه‌های بیشتری را به فضای بلاک چین عمومی جلب می‌کند. علاوه بر این، چنین پروژه‌هایی یک بازار کامل از راه‌حل‌ها را ایجاد می‌کنند که به شرکت‌ها کمک می‌کند زنجیره‌های خصوصی خود را بسازند. نکته دیگر ممکن است در پیوند زدن این زنجیره های خصوصی با فضای عمومی باشد. در نهایت، Crypto همه چیز در مورد اتصال و گنجاندن است، بنابراین چنین آرزوهایی فقط منطقی هستند.

مدیران دارایی

اولین صندوق قابل معامله در مبادلات بیت کوین (ETF) در ایالات متحده در اواخر سال ۲۰۲۱ شروع به کار کرد، و میزان علاقه ای که از سرمایه گذاران به دست آورد، گواهی دیگری بر میزان اشتهای بازار برای قرار گرفتن در معرض ارزهای دیجیتال است. ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که برخی از مشاوران مالی توصیه می‌کنند که همه، صرف‌نظر از سن و ترجیحات ریسک، باید حداقل مقداری در معرض کریپتو قرار بگیرند.

به لطف چنین تغییری، مدیران دارایی بیشتر و بیشتری به فضای رمزنگاری، چه به درخواست مشتری و چه بر اساس تمایل خودشان، توجه خواهند کرد. به همین ترتیب، افراد با درآمد بیشتری به صف سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال خواهند پیوست و ارزش بیشتری را برای اقتصاد بلاک چین به ارمغان خواهند آورد.

با تمام احترامی که برای ETF ها و سایر دارایی های سنتی قائل هستیم، هر کاربر متبحر در زمینه رمزنگاری به شما خواهد گفت که رمزارز واقعی بهتر از دارایی سنتی است که حرکات آن را تقلید می کند. دلیل آن این است که کریپتو به مراتب پویاتر است. ETF های متصل به اتریوم شما (اگر روزی ظاهر شوند) فقط در اختیار کارگزار شما قرار می گیرند. از سوی دیگر، با کوین‌های واقعی، می‌توانید برای کسب درآمد غیرفعال‌تر، شرط‌بندی کنید، از زمین های پر بازده و از سرویس‌های دیگر DeFi استفاده کنید.

از این نظر، دیدن اینکه آیا مدیران دارایی های سنتی به زودی شروع به از دست دادن موقعیت خود در برابر جایگزین های رمزنگاری شده مانند EQIFi می کنند که توسط EQIBank پشتیبانی می شود، جالب خواهد بود. یکی از خدمات کلیدی این پلتفرم، جمع‌آوری بازده آن است که به طور موثر به عنوان یک مدیر دارایی با تخصیص وجوه کاربر به پروتکل‌های مختلف DeFi عمل می‌کند تا حداکثر بازده را تضمین کند. چنین خدماتی کریپتو را به عنوان یک طبقه دارایی سودآورتر می کند که می تواند ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته از طریق پلتفرم هایی که همیشه در دسترس هستند و مدیریت آن فقط با چند کلیک برای صاحبش کار کند.

بازی ها و گیمرها

بازی‌های بلاک‌چین دقیقاً چیز جدیدی نیستند، همانطور که هر کسی که شوق CryptoKitties را به خاطر می‌آورد می‌تواند آن را تأیید کند. با این حال، زمانی که Axie Infinity شروع به تبدیل شدن به تیتر خبرها کرد زیرا مردم فیلیپین در جستجوی درآمد در میان همه‌گیری COVID-19 به آن روی آوردند، صنعت بازی برای کسب درآمد با افتخار وارد کانون توجه شد.

اکنون، با توجه به مشکلاتی که Axie Infinity، حامل استاندارد این صنعت، اکنون با آن مواجه است، نمی‌توان تعجب کرد که آیا ممکن است برخی از این غرور نابجا بوده باشد. این بازی مدت‌هاست که با مشکل تورم روبرو بوده است زیرا مدل کسب‌وکار اصلی آن شروع به تسلیم شدن کرد. هک اخیر، یکی از بدترین موارد ثبت شده در فضای DeFi، به این موضوع اضافه شد.

دردسرهای Axie Infinity می‌تواند تنها مورد دیگری از صنعت نوپایی باشد که بهترین شیوه‌های خود را کشف می‌کند. مجموعه‌ای از پروژه‌های جدید اکنون در حال آماده شدن هستند تا این فضا را بیشتر جلو ببرند و از نظر بصری و گیم‌پلی آن را به سطح AAA برسانند. به محض این که این جوگرنات های جدید وارد عرصه شوند، احتمالاً شاهد خواهیم بود که گیمرهای بیشتری شروع به کشف رمزارزها می کنند.

ممکن است وسوسه انگیز باشد که بازی های بلاک چین را به عنوان زیرمجموعه دیگری از بازار خرده فروشی بنویسیم، اما در دراز مدت چیزهای بیشتری برای آن وجود دارد. صنعت بازی های ویدیویی یک نیروگاه بی چون و چرا در دنیای سرگرمی است و هر کجا که برود، طرفداران آن را دنبال خواهند کرد. از ورزش‌های الکترونیکی گرفته تا تبلیغات درون‌بازی، صنعت بازی‌های سنتی در حال حاضر طیف گسترده‌ای از بازارهای ماهواره‌ای را به وجود آورده است، و همه آن‌ها موارد استفاده جدید، مخاطبان جدید و فرصت‌های تجاری جدید را ایجاد می‌کنند.

اخبار بروز ارزهای دیجیتال

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchange

منبع خبر برچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط