چرا اتریوم با ارزش است؟

  • 4 اردیبهشت 1401
  • بروزرسانی:
  • 8 دقیقه
  • 399 نفر


چرا اتریوم با ارزش است؟

۱- اتریوم چیست؟

اتریوم یک بلاک چین غیرمتمرکز و منبع باز و اولین شبکه ای است که قابلیت قرارداد هوشمند را راه اندازی کرد.

اتریوم در ژوئیه ۲۰۱۵ راه اندازی شد و در طی چند سال، به دلیل ارائه طیف گسترده ای از برنامه های غیرمتمرکز (DApp) ارزش آن به طور قابل توجهی افزایش یافت. افزایش انفجاری تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) موفقیت آن را به عنوان فعال‌ترین شبکه بلاکچینی که استفاده می‌شود، نشان داده است.

علاوه بر این، ارز بومی آن، اتر (ETH)، جایگاه دوم خود را با ارزش بازار و حجم روزانه در فضای ارزهای رمزپایه حفظ کرده است.

۲- ارزش ذاتی اتریوم چیست؟

قبل از شناسایی ویژگی‌های منحصر به فرد اتریوم، اجازه دهید ابتدا تعریف ارزش ذاتی و نحوه اعمال آن در ارزهای دیجیتال مانند اتریوم را بررسی کنیم.

در امور مالی، ارزش ذاتی بیانگر ارزش درک شده یا واقعی یک دارایی یا یک ارز است. نباید آن را با قیمت بازار اشتباه گرفت زیرا دارایی ها ممکن است بیش از حد یا کمتر از ارزش گذاری شوند.

ارزهای فیات مانند دلار ایالات متحده یا یورو ارزش ذاتی دارند زیرا توسط مقامات پولی مانند بانک های مرکزی صادر می شوند و عمدتاً در اقتصاد آنها استفاده می شوند.

ارزش ذاتی ارزهای دیجیتال چیست؟ بانک‌های مرکزی دولت‌ها از ارزهای رمزنگاری‌شده مانند بیت‌کوین (BTC) یا ETH حمایت نمی‌کنند، اما ارزش ذاتی آنها را می‌توان با کمبود، موارد استفاده و کاربرد تکنولوژیکی آن‌ها تعریف کرد. در طول سال‌ها، ارزهای دیجیتال به عنوان یک ذخیره‌کننده ارزش شهرت پیدا کرده‌اند و وعده می‌دهند که می‌توانند در آینده به واحد مبادله تبدیل شوند.

۳- ارزش واقعی اتریوم چیست؟

با توجه به اینکه ارزش ذاتی، ارزش ادراک شده یا واقعی سرمایه گذار از یک دارایی است، ابزار مفید برای اینکه چرا اتریوم علاقه و سرمایه را در سراسر جامعه کریپتو جذب کرده است، بسیار مهم است.

بر خلاف بیت کوین که به عنوان جایگزین پولی برای ارزهای ملی ایجاد شد، اتریوم به عنوان پلتفرمی ساخته شد که می توانست قراردادهای هوشمند برنامه ریزی شده و برنامه های کاربردی را با استفاده از اتر تسهیل کند.

قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند اتریوم به عنوان ابزار اصلی این پلتفرم ظاهر شده اند، با توجه به اینکه آنها موارد استفاده ارزشمند در دنیای واقعی مانند برنامه های DApps، DeFi و NFTs را تامین می کنند. آنها امکان اجرای خودکار قراردادها را بدون دخالت واسطه هایی مانند بانک ها برای تراکنش های مالی یا اشخاص قانونی برای ترتیبات قانونی می دهند.

میلیاردها دلار دارایی در حال حاضر در پرداخت‌ها، وام‌ها، بیمه و هر برنامه DeFi که آینده مالی را شکل می‌دهد، محبوس شده است. قراردادهای هوشمند اتریوم احتمالاً نحوه مدیریت خدمات مالی و عمومی از جمله دسته‌هایی مانند حاکمیت، زنجیره تأمین، بازارها و شناسایی دیجیتال را تغییر خواهند داد.

علیرغم رقابت شدید سایر شبکه‌های بلاک چین، اتریوم همچنان محبوب‌ترین پلتفرم برای DApps است و بیشترین تعداد پروژه‌های DeFi، NFT و توکن‌های ERC-20 را میزبانی می‌کند.

۴- اتریوم ۲.۰ درباره چیست؟

اتریوم در آینده‌ای قابل پیش‌بینی از یک اثبات کار (PoW) به یک مکانیسم حکمرانی اثبات سهام (PoS) تغییر می‌کند و در نتیجه یک بلاک چین سریع‌تر و کارآمدتر ایجاد می‌کند.

شبکه اتریوم از زمانی که DeFi و NFT دنیای مالی و هنر را تسخیر کرده اند، افزایش قابل توجهی در حجم و اندازه تراکنش ها تجربه کرده است. چنین ترافیکی اغلب باعث ایجاد تنگناهای سیستمی با افزایش قابل توجه هزینه ها شده است که زنجیره بلوکی را ناپایدار کرده است.

برای وارد کردن اتریوم به جریان اصلی و پشتیبانی از تعداد فزاینده تراکنش ها، نیاز به یک تحول اساسی ظاهر شد. ارتقاء از PoW به PoS، اتریوم را مقیاس‌پذیرتر، کارآمدتر و پایدارتر می‌کند و در عین حال تمرکززدایی اساسی آن را تضمین می‌کند.

این ارتقا فقط در یک چارچوب فنی بدون تأثیر بر نحوه تراکنش و نگهداری دارایی های کاربران در سراسر شبکه انجام می شود. نقشه راه اتریوم سه مرحله زیر را برای تکمیل ارتقا پیش بینی می کند:

فاز ۰، همچنین به عنوان زنجیره فانوس دریایی شناخته می شود

ادغام

Mainnet Ethereum که شبکه کنونی است، باید در مقطعی با Beacon Chain ادغام شود و انتظار می‌رود که این اتفاق در سال ۲۰۲۲ رخ دهد.

زنجیر خرد شده

انتظار می رود زنجیره های Shard در سال ۲۰۲۳ راه اندازی شوند. با این حال، شاردینگ یک ارتقاء چند مرحله ای برای بهبود مقیاس پذیری و ظرفیت اتریوم است. زنجیره‌های Shard راه‌حل‌های لایه ۲ را قادر می‌سازند تا کارمزد تراکنش‌های پایینی را ارائه دهند و در عین حال عملکرد شبکه را بهبود بخشند.

شاردینگ فرآیندی است که به مجموعه‌های کوچک‌تری از گره‌ها اجازه می‌دهد تا تراکنش‌ها را به صورت موازی بدون نیاز به دستیابی به اجماع در کل شبکه پردازش کنند. اتریوم ۲.۰ وعده داده است که بر خلاف ۳۰ TPS در حال حاضر، سرعت تراکنش را از طریق استقرار زنجیره های خرد به ۱۰۰۰۰۰ تراکنش در ثانیه (TPS) برساند.

انتقال اتریوم به PoS یک هیاهو ایجاد کرده استبحث ted در جامعه کریپتو. در حالی که برخی از مزایای حاصل از جمله مقیاس پذیری و پایداری به دلیل یک سیستم کارآمدتر انرژی واضح است، بسیاری از این نگرانند که تمرکززدایی به دلیل اجرای آن در خطر باشد.

فرآیند اعتبار سنجی PoS ممکن است از اعتبار سنجی های هلدینگ بزرگی که می توانند تأثیر بیش از حد بر تأیید تراکنش داشته باشند و در نتیجه بر ماهیت واقعی غیرمتمرکز شدن تأثیر بگذارد، برخورد کند. مخالفان انتقال همچنین به اشتراک گذاری را به عنوان تهدیدی برای امنیت شبکه می دانند. از آنجایی که برای ایمن سازی زنجیره های خرده چندگانه و کوچک به اعتبار سنجی کمتری نیاز است، خطر بیشتری وجود دارد که آنها بیشتر در معرض عوامل مخرب قرار گیرند.

اتریوم ۲.۰ چگونه بر ارزش ذاتی اتر تأثیر می گذارد؟

بسیاری از کارشناسان رمزارز بر این باورند که سال ۲۰۲۲ برای قیمت اتر یک سال شکست خواهد بود. این ارز دیجیتال از زمان عرضه خود در سال ۲۰۱۵ رشد فوق‌العاده‌ای را تجربه کرد و از ۰.۳۰ دلار صرف به ۴۸۰۰ دلار در سال ۲۰۲۱ رسید، که شامل حرکات بسیار فرار در طول مسیر می‌شود.

آیا اتر با تغییر به ETH 2.0 با رشد عظیم خود ادامه خواهد داد؟ در حالی که پیش‌بینی قیمت هر دارایی بر اساس تحلیل‌های فنی یا بنیادی غیرممکن است، سرمایه‌گذاران کریپتو به اتفاق آرا معتقدند که ETH 2.0 بر ارزش ذاتی اتر تأثیر می‌گذارد و بسیاری از موارد به اجرای روان ارتقاء بستگی دارد.

مانند هر تغییر مهم، استقرار اولیه ETH 2.0 ممکن است دلیل مستقیم نوسانات باشد. تا زمانی که ارتقا به طور کامل در سراسر شبکه آزمایش، تایید و موثر واقع شود، کارشناسان ماه‌ها عدم قطعیت را پیش‌بینی می‌کنند که به ناچار بر قیمت ETH تأثیر می‌گذارد.

در بلندمدت، انتقال به یک PoS پایدارتر و کارآمدتر به نفع پذیرش اتریوم برای کاربران و شرکت‌هایی است که بر روی این پلتفرم ایجاد می‌کنند. با این حال، نحوه و زمان بندی همه این موارد باعث تردید در میان سرمایه گذاران است که علائم احتیاط را در تخصیص خود نشان می دهند تا زمانی که چشم انداز دقیق تری وجود داشته باشد.

خیلی چیزها به موفقیت ارتقا در تقاضا و عملکرد و اینکه آیا پلتفرم تجدید شده بتواند موقعیت پیشرو خود را در بین سایر رقبای شبکه نوآور حفظ کند، بستگی دارد.

۵- آیا اتریوم می تواند فروشگاه ذخیره ارزش باشد؟

رقابت با BTC به عنوان یک فروشگاه ارزش باز است. به گفته تحلیلگران مالی، ETH به دلیل استفاده در دنیای واقعی، پتانسیل تبدیل شدن به ارز دیجیتال غالب را دارد.

هر دو بیت کوین و اتریوم به دلیل عدم تمرکز و عرضه قابل برنامه ریزی مدت ها به عنوان محافظ در برابر تورم در نظر گرفته می شدند. در حالی که عرضه محدود بیت کوین به تعداد ۲۱ میلیون سکه یک ویژگی واضح است، عرضه اتر محدود نیست، بلکه تورم زا تلقی می شود.

عرضه ضد تورم

برخلاف بیت کوین، اتریوم دارای عرضه نامحدود اتر است. با این حال، گردش آن هر ساله از طریق فرآیند استخراج محدود می شود. این مکانیسم ضد تورم نامیده می شود زیرا عرضه با نیازهای شبکه مطابق با پیشرفت آن تنظیم می شود و تورم قیمت به طور موقت کاهش می یابد.

با مکانیسم اجماع PoS جدید اتریوم، اعتبار دهندگان برای هر تراکنش تایید شده به جای اینکه ماینرها با بلاک‌های جدید پاداش دریافت کنند، پاداش می‌گیرند، همانطور که در مورد PoW صدق می‌کند.

مکانیسم شرط‌بندی تضمین می‌کند که اتر قفل شده است و هر چه سکه‌های بیشتری روی آن‌ها گذاشته شوند، شانس بیشتری برای ارزشمندتر شدن آنها وجود دارد، زیرا تعداد سکه‌های کمتری در گردش هستند. به نوعی، این فرآیند باعث می شود که ارز دیجیتال کمیاب تر شود، حتی اگر به روشی متفاوت از بیت کوین باشد.

آینده اتر

در فوریه ۲۰۲۱، گروه CME اتر را در کنار بیت کوین به ارزهای دیجیتال خود اضافه کرد. این دستاورد مهم به این معنی است که ارز دیجیتال بیشتری در بازارها معامله می شود که ممکن است به افزایش ارزش آن کمک کند.

در دسامبر ۲۰۲۱، گروه CME همچنین قراردادهایی را برای قراردادهای آتی میکرو اتر، که نسخه هایی از قراردادهای آتی شاخص سهام E-mini گروه CME است، راه اندازی کرد. آنها قراردادهای کوچکتری نسبت به قراردادهای سرمایه گذاران نهادی هستند و بنابراین برای سرمایه گذاران خرد در دسترس تر و مقرون به صرفه تر هستند.

همچنین انتظار می‌رود که اینها به ارزش اتر کمک کنند زیرا مشارکت‌کنندگان بیشتری در بازار از هر دو نهاد و سرمایه‌گذاران خرده‌فروشی بیشتر در معرض این ارز دیجیتال قرار می‌گیرند و ریسک قیمت آن را پوشش می‌دهند.

اخبار بروز 

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchangeبرچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط