چاپگر پول فدرال رزرو معکوس می شود

  • 11 خرداد 1401
  • بروزرسانی:
  • 4 دقیقه
  • 303 نفر
چاپگر پول فدرال رزرو معکوس می شود


چاپگر پول فدرال رزرو معکوس می شود

فدرال رزرو ایالات متحده در حال آغاز روند کاهش ترازنامه ۹ تریلیون دلاری خود است که در سال های اخیر افزایش یافته است، در اقدامی به نام انقباض کمی (QT).

تحلیلگران یک صرافی ارز دیجیتال و شرکت سرمایه گذاری مالی نظرات متناقضی در مورد اینکه آیا QT از روز چهارشنبه شروع می شود، به یک دهه رشد بی سابقه در بازارهای کریپتو پایان می دهد یا خیر، دارند.

افراد عادی می توانند QT را برعکس تسهیل کمی (QE) یا چاپ پول در نظر بگیرند، که فدرال رزرو از زمان شروع همه گیری COVID-19 در سال ۲۰۲۰ درگیر آن بوده است. در شرایط QE، در حالی که فدرال رزرو اضافه می کند، پول بیشتری ایجاد و توزیع می شود.

فدرال رزرو قصد دارد ترازنامه خود را ۴۷.۵ میلیارد دلار در ماه برای سه ماه آینده کاهش دهد. در سپتامبر سال جاری، کاهش ۹۵ میلیارد دلاری را در نظر گرفته است. این شرکت قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۳ ترازنامه خود را ۷.۶ تریلیون دلار کاهش دهد.

پاو هوندال، مدیر صرافی کریپتو استرالیا Swyftx، معتقد است که QT می تواند تأثیر منفی بر بازارها داشته باشد. او روز چهارشنبه به کوین تلگراف گفت: «این امکان وجود دارد که رشد ارزش بازار را اندکی کاهش دهید.»

فدرال‌رزرو سخت‌تر و سریع‌تر از آنچه بسیاری از تحلیل‌گران انتظار داشتند، دارایی‌ها را از بین می‌برد و تصور اینکه این امر به نوعی بر احساسات سرمایه‌گذاران در سراسر بازارها تأثیری نداشته باشد، دشوار است.

در مارس ۲۰۲۰ آغاز شد، تاثیر QE بر بازار کریپتو چشمگیر بود. داده های CoinGecko نشان می دهد که ارزش بازار ارزهای دیجیتال تا سال ۲۰۱۹ و اوایل سال ۲۰۲۰ کاهش یافته است، اما در اواخر مارس ۲۰۲۰ با شروع به کار چاپگر پول، بازار صعودی پر جنب و جوش آغاز شد. ارزش کل بازار کریپتو از ۱۶۲ میلیارد دلار در ۲۳ مارس ۲۰۲۰ به اوج کمی بیش از ۳ تریلیون دلار در نوامبر گذشته رسید.

در یک بازه زمانی مشابه، ترازنامه فدرال رزرو از ۴.۱۷ تریلیون دلار در ۱ ژانویه ۲۰۲۰ به ۸.۹۵ تریلیون دلار در ۱ ژوئن ۲۰۲۲ ۲.۱ برابر شد. این سریع ترین نرخ افزایش از زمان آخرین بحران مالی جهانی است که در سال ۲۰۰۷ شروع شد.

نایجل گرین، مدیرعامل شرکت مشاوره مالی deVere Group معتقد است که واکنش‌های بازار به QT بسیار کم خواهد بود زیرا “از قبل قیمت آن وجود دارد.” گرین گفت ممکن است به دلیل سرعت غیرمنتظره ای که QT با آن عرضه می شود، “واکنش از سوی بازارها” وجود داشته باشد، اما او آن را کمی بیشتر از یک تکان می بیند:

“علاوه بر این، ما انتظار داریم که بازار به‌زودی جهش پیدا کند، به این معنی که سرمایه‌گذاران باید سبدهایی را برای سرمایه‌گذاری بر روی آن قرار دهند.”

افزایش دستمزد در میان کارگران آمریکایی، به ویژه در صنعت مهمان‌نوازی، قبلاً مشاهده شده است زیرا تقاضای نیروی کار همچنان بالاست. با فرض بالا ماندن دستمزدها از طریق QT، ایالات متحده ممکن است از رکود اقتصادی با نابرابری درآمد کمتر خارج شود. اکونومایزر، تحلیلگر بازار کریپتو، در توییتی در روز سه‌شنبه توضیح داد که اگر افراد با دستمزدهای بالاتر پول نقد بیشتری در جیب خود داشته باشند، «بازار کریپتو در نهایت می‌تواند از QT منتفع شود».

هوندال اضافه کرد که در حالی که اخیراً بازارها نوسانات فزاینده ای را تجربه می کنند، بیت کوین (BTC) می تواند از آن سود ببرد زیرا اکنون موقعیت خود را به عنوان یک دارایی مهم نشان می دهد. وی با اشاره به اینکه تسلط بیت کوین در حال حاضر حدود ۴۷ درصد است، هشت درصد نسبت به ابتدای سال ۲۰۲۲ افزایش یافته است.

این نشان می دهد که فعالان بازار به دنبال حفظ ارزش بیت کوین هستند، به این معنی که اگر شرایط فعلی بازار ادامه پیدا کند، می توانیم شاهد ادامه روند ضعف در بازارهای کوین جایگزین باشیم.

اخبار بروز ارزهای دیجیتال

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchange

منبع خبر برچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط