شش پروتکل متحرک برتر در اکوسیستم پولکادات

  • 20 فروردین 1401
  • بروزرسانی:
  • 5 دقیقه
  • 393 نفر


اکوسیستم پولکادات در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با دیگر شبکه‌های لایه ۱ عملکرد بسیار ضعیفی داشت، در حالی که انتشار آهسته حراج‌های پاراچین و راه‌اندازی شبکه اصلی باعث شد تا شبکه در سال ۲۰۲۱ بازی کند.

به نظر می‌رسد که این روند در اواسط ماه مارس زمانی به پایان رسید که پروژه‌های متعدد در اکوسیستم پولکادوت پس از شروع تعامل کاربران با شبکه‌هایی که پیشنهادات خود را گسترش دادند و به سمت سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM) حرکت کردند، قیمت‌های خود را افزایش دادند.

در اینجا نگاهی به شش پروتکل متحرک برتر در اکوسیستم پولکادات داریم که به حضور در بازار ارزهای دیجیتال کمک می کنند.

قابلیت همکاری کلید است

قابلیت همکاری یکی از موضوعات محرک بازار ارزهای دیجیتال در سال گذشته بوده است، و Moonbeam (GMLR) و Astar (ASTR) دو پاراچین Polkadot هستند که بر ایجاد سازگاری چند زنجیره ای با سایر شبکه های اتریوم متمرکز شده اند.

Moonbeam یک پاراچین قرارداد هوشمند است که هدف آن آسان‌تر کردن استفاده از ابزارهای توسعه‌دهنده اتریوم برای ساخت یا استقرار مجدد پروژه‌های Solidity در محیط مبتنی بر بستر Polkadot است.

این اولین پاراچینی بود که در شبکه اصلی پولکادوت به صورت زنده منتشر شد و قصد دارد حاکمیت زنجیره ای، سهامداری و ادغام زنجیره متقابل را به مجموعه ویژگی های پایه اتریوم بیاورد.

Astar یک هاب برنامه غیرمتمرکز (DApp) است که از استانداردهای مختلفی از جمله Ethereum، WebAssembly (WASM) و راه حل های لایه ۲ مانند zk-Rollups پشتیبانی می کند. هدف این پروتکل تبدیل شدن به یک پلتفرم قرارداد هوشمند چند زنجیره ای است که قادر به پشتیبانی از چندین شبکه بلاک چین و ماشین های مجازی باشد.

طبق داده‌های DefiLlama، از زمان راه‌اندازی آن در اواخر ژانویه، شبکه Astar ارزش کل قفل شده روی پروتکل را به بالای ۱.۴۷ میلیارد دلار رسانده است و طبق داده‌های DefiLlama، متریک در حال حاضر ۱.۳۱ میلیارد دلار است.

Moonbeam و Astar خدمات مهمی را به اکوسیستم Polkadot ارائه می‌کنند، زیرا زنجیره رله Polkadot از قراردادهای هوشمند پشتیبانی نمی‌کند.

اکوسیستم DeFi  پولکادات هنوز در مراحل ابتدایی خود است

اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) در Polkadot به لطف پیشرفت‌های جدید Acala و سانتریفیوژ شروع به جلب توجه کرده است.

Acala نقش مهمی در اکوسیستم DeFi Polkadot با آوردن اولین استیبل کوین بومی خود – aUSD – ایفا کرده است.

استیبل کوین‌ها به یک بخش اساسی از زیرساخت اصلی DeFi تبدیل شده‌اند و افزودن aUSD یک استیبل کوین غیرمتمرکز را به بازار می‌آورد که توسط پولکادوت (DOT)، مشتقات DOT و در نهایت توسط دارایی‌های زنجیره‌ای متقابل مانند بیت‌کوین (BTC) یا اتر (ETH) وثیقه می‌شود.

با Acala و aUSD، اکوسیستم Polkadot اکنون به شرکت‌هایی مانند Terra، Frax Share و Curve Finance در «جنگ‌های استیبل کوین» پیوسته است که به موضوعی غالب در تکامل DeFi تبدیل شده‌اند.

سانتریفیوژ یک پروتکل تامین مالی غیرمتمرکز دارایی است که برای ایجاد پل ارتباطی با دنیای واقعی با DeFi از طریق توکن سازی دارایی هایی مانند فاکتورها، املاک و مستغلات و حق امتیاز طراحی شده است.

اهداف اصلی این پروتکل کمک به کاربران برای ایجاد سودهایی است که به دارایی‌های رمزنگاری وابسته نیست، هزینه سرمایه را برای شرکت‌های کوچک متوسط ​​کاهش می‌دهد و منبع درآمد پایداری را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند.

با سانتریفیوژ، شرکت ها می توانند از دارایی های واقعی توکن شده به عنوان وثیقه برای دسترسی به منابع مالی در پروتکل وام دهی DApp Tinlake استفاده کنند.

آکالا، ۹ تیم پاراچین، و گروهی از صندوق‌های خطرپذیر، ۲۵۰ میلیون دلار «صندوق اکوسیستم دلار آمریکا» را راه‌اندازی کرده‌اند.

این صندوق به دنبال پروژه‌های اولیه از هر پاراچین @Polkadot یا @KusamaNetwork با موارد استفاده قوی از استیبل کوین دلار آمریکا است.

Acala و Centrifuge در ۲۵۰ میلیون دلار “صندوق اکوسیستم aUSD” که در ۲۳ مارس راه اندازی شد، اندکی قبل از شروع روند صعودی اکوسیستم پولکادوت، شرکت می کنند.

محور Web۳ رشد را تسریع می کند

Web3 یکی دیگر از کلیدواژه‌های پرطرفدار در سراسر اکوسیستم رمزنگاری است، و این اصطلاح در واقع فقط یک اصطلاح فانتزی برای ادغام فناوری بلاک چین با اینترنت است.

Saito و Kylin دو پروتکل در اکوسیستم Polkadot هستند که بر تسهیل تکامل Web3 از طریق مقیاس‌پذیری و مدیریت داده متمرکز شده‌اند.

Saito یک شبکه بلاک چین است که برای پردازش ترابایت داده با پرداخت پاداش به گره‌ها در شبکه همتا به همتا (P2P) طراحی شده است، به‌جای استفاده از ماینرها یا staking، به عنوان روشی که برای ارائه یک شبکه بدون مجوز و مقیاس‌پذیر ارائه می‌کند.

این قابلیت برای روزی قدرت بخشیدن به نسخه های غیرمتمرکز سایت های محبوبی که در حال حاضر انحصار Web2 را در اختیار دارند، مانند توییتر، فیس بوک و آمازون لازم است.

در مورد مدیریت داده در اکوسیستم پولکادوت، Kylin با ارائه یک راه حل زیرساخت داده غیرمتمرکز به نام DeData برای Web3 رهبری این کار را بر عهده داشته است. اکوسیستم Kylin از یک اوراکل داده، تجزیه و تحلیل داده ها و یک بازار داده تشکیل شده است.

تجزیه و تحلیل داده های Kylin مجموعه ای از ابزارهای طراحی شده برای انبارهای داده است که یافته ها، الگوها و تفسیرهای داده های معنی دار را استخراج می کند، همگی در حالی که عملکردهای تجاری سازی کم هزینه را برای عموم پیاده سازی می کنند.

Oracle داده Kylin یک پروتکل پیشرفته تغذیه داده غیرمتمرکز است که قادر است هر نوع داده را در زنجیره و خارج از زنجیره به روشی معتبر پردازش کند.

مقیاس بندی DApps در سال ۲۰۲۲، توضیح داده شد

قیمت Astar (ASTR) با آماده شدن شبکه برای اضافه کردن ۱۵ پروژه جدید در ماه آوریل دو برابر می شود

پولکادوت اختلال در وب ۳.۰ را با راه اندازی چند پاراچین پیش بینی می کند

اخبار بروز 

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchangeبرچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط