هویت و متاورس: کنترل غیرمتمرکز

  • 7 خرداد 1401
  • بروزرسانی:
  • 7 دقیقه
  • 477 نفر


«متاورس» و «Web3» واژه‌های رایج در حال حاضر هستند، با مفاهیمی که در سراسر دنیای فین‌تک، بلاک چین و در حال حاضر حتی رسانه‌های اصلی نفوذ کرده‌اند. با توجه به اینکه تمرکززدایی در هسته Web3 Metaverse قرار دارد، تجربه کاربری بهتر، امنیت و کنترل برای مصرف کنندگان عامل رشد آن است. اما با توجه به هویت کاربران در قلب Metaverse، همراه با مقادیر بی‌سابقه داده‌های آنلاین، نگرانی‌هایی در مورد امنیت داده‌ها، حریم خصوصی و قابلیت همکاری وجود دارد. این پتانسیل مانع از توسعه متاورس را دارد، اما هویت‌های تنظیم‌شده و مستقل می‌توانند نقش مهمی در تضمین اینکه ما واقعاً مالک هویت و داده‌های خود در این فضای جدید هستیم، ایفا کنند.

متاورس چیست؟

اگرچه مفهوم Metaverse مدتی است که مطرح بوده است، اما اخیراً زمانی که مارک زاکربرگ تصمیم گرفت نام شرکت خود را به “Meta” تغییر دهد (برای آزار بسیاری از جامعه بلاک چین!) مورد توجه قرار گرفت. با دیجیتالی شدن بسیاری از جنبه‌های زندگی ما در حال حاضر، بسیاری استدلال می‌کنند که متاورس آینده همه را تحت تأثیر قرار می‌دهد و قرار است نحوه تعامل ما با فناوری را به طرز چشمگیری تغییر دهد.

در مورد اینکه متاورس چه شکلی خواهد بود و از چه چیزی تشکیل می شود، بحث گسترده ای وجود دارد، اما تصور می شود که برای بسیاری از تفاسیر که در آن متاورس جهان فیزیکی را در یک زمینه دیجیتالی تکرار می کند و تعاملات مشابهی را با آنچه ما در زندگی خود تجربه می کنیم، امکان پذیر می کند، مهم باشد. زندگی روزمره در تئوری، واقعیت افزوده، اقتصاد دیجیتال و Web3 را در بر می گیرد.

نقص و هویت

Metaverse تعداد بی نهایت فرصت را برای افراد و مشاغل از بخش های مختلف و نیازهای متفاوت ارائه می دهد. اخیراً اعلام شد که یکی از بزرگترین تغییرات در متاورس، گنجاندن است، به این معنی که هر کسی که به اینترنت دسترسی داشته باشد، می‌تواند از مزایای آن استفاده کند. این شامل ۱ میلیارد نفر در سراسر جهان می شود که در حال حاضر بدون بانک هستند و در نهایت می توانند از طریق Metaverse به اقتصاد جهانی دسترسی داشته باشند.

هویت‌های دیجیتال در هسته Metaverse قرار دارند، از یک آواتار دیجیتال تا سفارشی‌سازی با استفاده از واقعیت افزوده تا امکان رزرو خودکار رستوران به صورت آنلاین. این به افراد با هر جنسیت، سن و پیشینه این فرصت را می دهد تا خود را به روش های جدید بیان کنند و به انواع جدیدی از تعاملات و جوامع اجازه می دهد تا به صورت آنلاین شکل بگیرند. در این رابطه، برخی استدلال می‌کنند که تصور می‌شود فضای امن‌تری برای هر شخصی در مقایسه با دنیای واقعی است. با این حال، با ذخیره داده های بیشتر از همیشه به صورت آنلاین نگرانی هایی در مورد اعتماد و حفظ حریم خصوصی آن ایجاد می شود.

عدم تمرکز قدرت و کنترل

فناوری بلاک چین با استفاده از یک مدل غیرمتمرکز، زیربنای Web3 و Metaverse خواهد بود، که پیش‌بینی می‌شود سطوح جدیدی از باز بودن را ارائه دهد. Web2 معمولاً به عنوان چند شرکت فناوری متمرکز در نظر گرفته می‌شود که داده‌های کاربران را جمع‌آوری می‌کنند، و این عمل به دلیل نظارت و تبلیغات استثمارگرانه مورد انتقاد قرار گرفته است. در مقابل، Web3 برعکس خواهد بود، که به همه افراد درگیر قدرت می‌دهد و کاربران دارایی‌های دیجیتال، داده‌های شخصی و هویت آنها را در اختیار دارند.

با این حال، با وجود چنین تعداد زیادی از بازیگران درگیر در ایجاد و نگهداری Metaverse، از کسانی که فناوری‌های زیربنایی را ایجاد می‌کنند تا سازندگان NFT و تولیدکنندگان واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، و همچنین حجم عظیم اطلاعات حساس آنلاین، نگرانی‌هایی وجود دارد. به اینکه آیا کاربران واقعاً کنترل کاملی بر اعتبار خود خواهند داشت یا خیر. ما چند سال پیش احتمال آسیب را از طریق نقض داده های فیس بوک دیده بودیم و کوین تلگراف اخیراً یک افشاگر فیس بوک را برجسته کرده است که قبلاً نگرانی هایی را در مورد حریم خصوصی اطلاعات کاربران به اشتراک گذاشته شده با متا در Metaverse مطرح کرده است.

اهمیت هویت های خودمختار

با این حال، شرکت‌های فناوری آینده‌نگر یک گام جلوتر از این بازی هستند. تعداد کمی از آنها مشکل بالقوه کنترل و حریم خصوصی را تشخیص داده اند و شروع به توسعه راه حل های تغییر بازی برای اطمینان از کنترل غیرمتمرکز و حفاظت از اطلاعات کاربران کرده اند. آنها بر این باورند که متاورس باید بر اساس استانداردهای باز طراحی شود و هویت‌های خودمختار (SSI) گلوله نقره‌ای در پرداختن به اعتماد درون متاورس باشد.

SSIها هویت‌های دیجیتالی هستند که بر اعتبارنامه‌های تایید شده و معتبر مرتبط با داده‌های راستی‌آزمایی دنیای واقعی، مانند بیومتریک، متمرکز شده‌اند که به روشی غیرمتمرکز مدیریت می‌شوند. با استفاده از فناوری بلاک چین و شواهد دانش صفر، کاربران می توانند هویت دیجیتالی خود را بدون وابستگی به اشخاص ثالث برای ذخیره و مدیریت متمرکز داده های خود مدیریت کنند. مهمتر از همه، این اطلاعات به طور دائم در یک کیف پول غیرقانونی ذخیره می شود که توسط کاربر کنترل می شود و زمانی که مالک تصمیم می گیرد به طور موقت در Metaverse به آن دسترسی پیدا می کند. این داده‌های تأیید شده به آنها امکان دسترسی و مالکیت بر دارایی‌هایشان را به سادگی با خودشان می‌دهد، و تصور می‌شود که این امر اساساً نحوه مالکیت و کنترل داده‌ها توسط آن کاربر را تغییر می‌دهد.

مقررات چه نقشی در این امر ایفا خواهد کرد؟

با این وجود، بسیاری استدلال می‌کنند که مقررات نیز باید نقش مهمی را در متاورس ایفا کند تا به مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها اطمینان داده شود تا در آن کار کنند و اطمینان حاصل شود که داده‌ها و هویت آنها محافظت می‌شود.

جک دورسی، یکی از بنیانگذاران توییتر، اخیراً در توییتی نوشت که چگونه معتقد است که وب ۳ لزوماً قدرت کاربران را آنطور که بسیاری پیش‌بینی می‌کنند افزایش نمی‌دهد، زیرا به سادگی این قدرت را از دولت سلب می‌کند و آن را در دست سرمایه‌گذاران خطرپذیر قرار می‌دهد که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند. بلاک چین یا شرکت های بزرگ فناوری مانند متا. و به همین دلیل ما نیاز به نظارت نظارتی داریم.

بسیاری بر این باورند که کشورها برای رقابت در حوزه های دیجیتال و اقتصادی جهانی باید از اقتصاد دیجیتال و متاورس استقبال کنند، اما بسیاری از مقررات موجود برای پوشش متاورس نیاز به گسترش قابل توجهی دارند. ما قبلاً شاهد افزایش مقررات دولتی در مورد فضای کریپتو در چند سال اخیر بوده‌ایم، از ممنوعیت کامل تراکنش‌های رمزنگاری در چین تا پذیرش بیت‌کوین در السالوادور به عنوان ارز قانونی، اما از نظر هویت و کنترل داده‌ها در Metaverse، وجود دارد. راه طولانی در پیش است قانون حفاظت از داده‌های عمومی اتحادیه اروپا (GDPR) و قانون حفاظت از داده‌های بریتانیا مطمئناً می‌توانند نقشی داشته باشند، اما اگر بخواهیم به طور مؤثر از مصرف‌کنندگان و داده‌هایی که ارائه می‌کنند محافظت کنیم، به بهبودهایی نیاز است.

واضح است که Metaverse منجر به تغییرات لرزه‌ای خواهد شد، با این ساختار سیستم جدید احتمالاً مردم، مکان‌ها و اقتصادها را مختل می‌کند. با امید به تجربه ای جدید و بهتر برای کاربران که به مسائل امروزی می پردازد، سطوح زیادی از عدم اطمینان در مورد استفاده از داده های فردی وجود دارد. با ظهور فن‌آوری‌های جدید، آماده‌سازی و توجه زیادی لازم است تا اطمینان حاصل شود که Metaverse به گونه‌ای توسعه می‌یابد که به نفع همه باشد، و با داشتن هویت در قلب آن، این عوامل مهم‌تر از همیشه هستند.

اخبار بروز ارزهای دیجیتال

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchange

منبع خبر برچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط