هفتمین قطعی شبکه سولانا

  • 12 اردیبهشت 1401
  • بروزرسانی:
  • 3 دقیقه
  • 350 نفر
هفتمین قطعی شبکه سولانا


هفتمین قطعی شبکه سولانا

شبکه سولانا یک شبه بین شنبه و یکشنبه به دلیل تعداد زیادی تراکنش از ربات‌های ضرب‌کننده رمز غیرقابل تعویض (NFT) دچار قطعی هفت ساعته شد.

رکوردشکنی چهار میلیون تراکنش، یا ۱۰۰ گیگابیت داده در ثانیه، شبکه را شلوغ کرد و باعث شد تا اعتبارسنجی ها از اجماع خارج شوند و منجر به تاریک شدن سولانا در حدود ساعت ۲۰:۰۰ UTC روز شنبه شد.

هفت ساعت بعد در روز یکشنبه، ساعت ۳:۰۰ صبح UTC نگذشته بود که اعتبار سنجی ها توانستند با موفقیت شبکه اصلی را مجددا راه اندازی کنند.

اپراتورهای اعتبارسنجی یک راه‌اندازی مجدد خوشه‌ای Mainnet Beta را در ساعت ۳:۰۰ بامداد UTC، به دنبال قطعی تقریباً ۷ ساعته پس از شکست شبکه در رسیدن به اجماع، با موفقیت انجام دادند.

ربات‌ها یک برنامه محبوب را که توسط پروژه‌های Solana NFT برای راه‌اندازی مجموعه‌هایی به نام Candy Machine استفاده می‌شد، احتکار کردند. در یک پست توییتری توسط متاپلکس، این شرکت تأیید کرد که ترافیک ربات‌ها در برنامه آنها تا حدی مقصر خرابی شبکه است.

امروز #Solana mainnet-بتا تا حدی به دلیل استفاده از برنامه Metaplex Candy Machine کاهش یافت. برای مبارزه با این، ما با هم ادغام شده‌ایم و به‌زودی به عنوان بخشی از یک تلاش گسترده‌تر برای تثبیت شبکه، یک جریمه ربات را در برنامه اعمال خواهیم کرد.

متاپلکس به اشتراک گذاشت که در زمان نگارش این مقاله، هزینه ۰.۰۱ Solana (SOL) یا ۰.۸۹ دلار را بر روی کیف‌هایی که تلاش می‌کنند یک تراکنش نامعتبر را تکمیل کنند، اعمال می‌کند که به گفته این شرکت «معمولاً توسط ربات‌هایی انجام می‌شود که کورکورانه تلاش می‌کنند آن را انجام دهند».

این قطعی باعث شد که قیمت SOL، کوین بومی بلاک چین، نزدیک به ۷ درصد سقوط کند و به ۸۴ دلار برسد، هرچند که از آن زمان تاکنون، قیمت ها به بیش از ۸۹ دلار بهبود یافته است.

طبق گزارش وضعیت خود، آخرین خاموشی هفتمین بار در سال جاری است که سولانا دچار قطعی می شود. بین ۶ تا ۱۲ ژانویه ۲۰۲۲، شبکه با مشکلاتی مواجه شد که باعث قطعی جزئی بین ۸ تا ۱۸ ساعت شد.

سولانا گفت که “تراکنش های محاسباتی بالا” باعث کاهش ظرفیت شبکه به “چند هزار” تراکنش در ثانیه (TPS) شد که بسیار کمتر از ۵۰۰۰۰ TPS تبلیغ شده بود.

بعداً در ژانویه، بیش از ۲۹ ساعت از کار افتادگی بین ۲۱ و ۲۲ ماه ثبت شد، با تراکنش‌های تکراری بیش از حد دوباره باعث ازدحام شبکه و قطع شدن زنجیره بلوک شد.

در سپتامبر ۲۰۲۱، سولانا با قطعی بزرگی در شبکه آفلاین به مدت بیش از ۱۷ ساعت مواجه شد. سولانا این قطعی را به حمله انکار سرویس توزیع شده (DDoS) به یک صرافی غیرمتمرکز اولیه (DEX) با ربات هایی که هرزنامه ۴۰۰۰۰۰ در ثانیه در شبکه ارسال می کنند نسبت داد. ناظران صنعت در مورد چیزی که اغلب به عنوان “قاتل اتریوم” تبلیغ می شود، اظهار نظر کردند.

سولانا دومین شبکه ای بود که تحت حجم معاملات قابل توجه مربوط به NFT ها در آخر هفته قرار گرفت. هزینه تراکنش اتریوم به دلیل انتشار ۵۵۰۰۰ NFT توسط Yuga Labs با برخی از کاربران که حداکثر ۵ اتر (ETH) یا ۱۴۰۰۰ دلار را به عنوان کارمزد گاز برای تراکنش‌ها پرداخت می‌کنند، به طور متوسط ​​به بیش از ۴۵۰ دلار افزایش یافت.

اخبار بروز ارزهای دیجیتال

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchange

منبع خبر برچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط