هشدار نسبت به حذف ۵۰ درصدی «Staked Ether» از اتریوم

  • 19 خرداد 1401
  • بروزرسانی:
  • 3 دقیقه
  • 328 نفر


سقوط بزرگ بعدی کریپتو ممکن است به دلیل Lido Staked Ether (stETH) باشد، یک توکن لیکویید از پروتکل Lido که قرار است ۱۰۰٪ توسط توکن بومی اتریوم، اتر (ETH) متصل شود.

براد میلز، سرمایه‌گذار مشهور بیت‌کوین و تحلیلگر مستقل، معتقد است که در هفته‌های آتی، stETH در برابر ETH تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کرد و خطر «سرایت DeFi» را افزایش داد زیرا اتریوم به سمت اثبات سهام (PoS) حرکت می‌کند.

بیش از ۱M بدهی اتر خطر غیب شدن را دارد

به طور جزئی، سرمایه‌گذاران ETH را در قراردادهای هوشمند لیدو برای مشارکت در The Merge، یک ارتقاء شبکه با هدف تبدیل اتریوم به یک بلاک چین اثبات سهام، که زنجیره بیکن نیز نامیده می‌شود، واریز می‌کنند. در نتیجه، آنها stETH را دریافت می‌کنند که نشان‌دهنده مانده ETH شرط‌بندی شده آنها با Lido است.

وقتی Beacon Chain فعال شد، کاربران می‌توانند stETH را برای ETH بدون شرط بازخرید کنند. علاوه بر این، آنها می توانند از stETH به عنوان وثیقه برای استقراض یا تامین نقدینگی با استفاده از پلتفرم های مختلف مالی غیرمتمرکز (DeFi) برای کسب بازده استفاده کنند.

اما، اگر جابجایی به Eth2 به تأخیر بیفتد، به عنوان مثال، میلز با استفاده از Celsius Network، یک پلتفرم وام‌دهی رمزنگاری که تا ۱۷ درصد بازدهی سالانه را ارائه می‌کند، می‌تواند باعث مشکل نقدینگی بزرگ در پلتفرم‌های DeFi شود.

میلز توضیح داد: “اگر مشتریان شروع به خروج از سلسیوس کنند، باید stETH خود را بفروشند.” “سلسیوس دارای بدهی های ۱ میلیون ETH است. بنابراین، ۲۸۸k تا زمانی که [ادغام] غیرقابل دسترسی است، ~۳۰K از بین برود، ~۴۴۵k stETH و ۲۶۸k لیکویید هستند. می تواند باعث فرار شود.»

صرف نظر از شایعات تایید نشده مبنی بر ورشکستگی سلسیوس ، بهترین راه برای تضمین وجوه خود کنترل کلیدهای خصوصی خود است. او اضافه می کند:

stETH ممکن است “depeg” نکند، اما خطر سرایت DeFi در بازار خرس کریپتو زیاد است.”

خطرات سرایت؟

مفسر بازار Dirty Bubble Media (DBM) و به عنوان مثال از سرویس مدیریت دارایی های رمزنگاری Swissborg اشاره می کند، علاوه بر این، حتی پلتفرم های بازده متمرکز نیز می توانند به دلیل بدهی های ETH خود با خطرات ورشکستگی مواجه شوند.

Swissborg بازده روزانه حدود ۱۴۵ میلیون دلار اتری را که در اختیار دارد، شامل ۸۰ درصد قرار گرفتن در stETH ارائه می دهد.

این شرکت حدود ۱۱۳۰۰ ETH از کل دارایی اتر خود را در استخر stETH/ETH Curve به اشتراک گذاشته بود. سپس پین ETH در ۱۲ می در پی فروپاشی Terra نامتعادل شد و stETH/ETH به ۰.۹۵۵ در روز کاهش یافت.

DBM با سوالی درباره اینکه Swissborg بازده روزانه این دارایی‌ها را چگونه پرداخت می‌کند، در حالی که بازده اتر سهامدار همراه با اصل قفل است.

در همین حال، اخطارها همزمان شد با نهنگی که موقعیت‌های اتر مورد نظر خود را برای ETH در روز چهارشنبه رها کرد.

میلز پاسخ داد و گفت که پویایی stETH هیچ تفاوتی با GBTC با تخفیف دائمی ندارد. به عبارت دیگر، زمانی که بازار نزولی شد و بازدهی ناپدید شد، فشار فروش می تواند “بی رحم” باشد.

او توضیح داد:

زمانی که نقدینگی عمیق و پتانسیل آربیتراژ وجود داشته باشد، کوانت ها، راکون های وال استریت [و] فلش بویز سود میکنند. وقتی استراتژی بر خلاف آنها باشد، فشار بی‌رحمانه‌ای برای فروش اضافه خواهند کرد.»

از روز پنجشنبه، نسبت stETH/ETH به ۰.۹۷ بهبود یافته بود، که هنوز ۳٪ کمتر از پین مورد نظر خود است.

اخبار بروز ارزهای دیجیتال

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchange

منبع خبر برچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط