نقش سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) در Web3 چیست؟

  • 8 اسفند 1400
  • بروزرسانی:
  • 8 دقیقه
  • 690 نفر


نقش سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO)  در Web3 چیست؟

۱- سازمان DAO چیست و چگونه کار می کند؟

یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) بر اساس قوانین شفاف نوشته شده در کد و تعریف شده توسط یک قرارداد هوشمند است و توسط اعضای خود و مستقل از یک مقام مرکزی اداره می شود

یک DAO در صورتی غیرمتمرکز در نظر گرفته می شود که به هیچ دولت ملی یا بانک مرکزی خاصی وابسته نباشد. توسعه دهندگان آن را به گونه ای طراحی کردند که شکلی خودکار و غیرمتمرکز از حکومت را بدون بوروکراسی سنتی و محدودیت های سلسله مراتبی ارائه دهد.

در ابتدا، عمدتاً به عنوان یک صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر مبتنی بر کد منبع باز بدون ساختار معمولی سهام خصوصی یا هیئت مدیره عمل می کرد. متعاقباً، مدل غیرمتمرکز تأمین مالی جمعی آن در سایر جنبه‌های یک سازمان، از تبادل ارزش گرفته تا وام‌دهی و تجارت دارایی‌های دیجیتال از طریق تأمین مالی غیرمتمرکز (DeFi) اعمال شد.

ستون های DAO قراردادهای هوشمندی هستند که قوانین سازمان را مشخص می کنند و خزانه داری گروه را نگه می دارند. اعضای انجمن پیشنهادهایی را برای تغییر یا بهبود پروتکل، به عنوان مثال، ارتقاء فنی یا تخصیص خزانه ارائه می دهند و در مورد چنین توصیه هایی رأی می دهند.

شرکت‌کنندگان باید توکن‌های حاکمیتی بومی DAO را به‌دست آورند، زیرا این توکن‌ها ابزار آنها برای اعمال حق رای و مالکیت سهام در DAO برای تعیین آینده آن خواهد بود.

یکی از انتقاداتی که به DAO ها وارد می شود این است که هر چه اعضای توکن های بیشتری داشته باشند، وزن آن ها در تصمیم گیری ها و قدرت رای گیری DAO بیشتر می شود.

۲- چگونه بلاک چین یک DAO را تقویت می کند؟

نقش DAO ها به شدت با فناوری بلاک چین مرتبط است، زیرا یک دفتر کل امن، قابل اعتماد و توزیع شده برای نظارت و ردیابی تراکنش های دیجیتال ارائه می دهد.

تمرکززدایی مورد نیاز DAO ها کاملاً با اجماع توزیع شده بلاک چین مطابقت دارد و از توافق بین گره ها در یک سیستم مشترک یا رسیدن به توافق در مورد یک پیشنهاد اطمینان می دهد.

در راستای ستون فقرات بلاک چین، DAO ها از شفافیت فناوری و همکاری غیرمتمرکز برای تضمین استقلال و بی طرفی بهره می برند. به این ترتیب، منافع کل جامعه را می توان به جای منافع گروه کوچکی از افراد یا نهادهای قدرتمند در اولویت قرار داد.

مفهوم و قالب DAO همچنین به اعضا اجازه می دهد تا دستکاری را بهتر کنترل کنند و موانع بوروکراتیک معمول سازمان های سنتی را کاهش دهند. بلاک چین اتریوم به اکثر DAO ها قدرت می دهد. اجماع توزیع شده آن برای کسب و کارها به اندازه کافی امن است که به شبکه تکیه کنند.

سازمان‌های DAO بومی اینترنت را نباید با The Dao، اولین سازمان‌هایی که تا کنون ایجاد شده است، اشتباه گرفت. پروژه مبتنی بر اتریوم شکست خورد و منجر به تقسیم شبکه اتریوم به اتریوم کلاسیک (ETC) و اتریوم (ETH) شد.

در ژوئن ۲۰۱۶، زمانی که اتریوم هنوز در مراحل ابتدایی خود بود و یک شبکه امن بود، کاربران از یک آسیب پذیری در کد DAO سوء استفاده کردند. آنها یک سوم از وجوه The DAO را دزدیدند، حدود ۳.۶ میلیون اتر که در آن زمان ۵۰ میلیون دلار ارزش داشت.

۳- هدف از تشکیلات غیرمتمرکز خودمختار چیست؟

یک DAO به اعضای جامعه خود حق رای می دهد و به سرمایه گذاران اجازه می دهد ارزش را به صورت جهانی، خودکار و ناشناس ارسال، دریافت و ذخیره کنند.

برای سال‌ها، سیستم‌های خودکار به عنوان راهی برای کاهش موانع آزاردهنده برای انسان‌ها، مانند برخورد با سیستم‌های بوروکراتیک سنتی طولانی و سنگین، در نظر گرفته می‌شوند. هدف DAO ها در درجه اول کمک به حل چنین مسائلی و تشویق انسان ها به تمرکز بر بهره وری بهتر و دیگر جنبه های سودمندتر یک سازمان است.

سیستم خودکار DAO نیازی به مدیریت مرکزی سنتی ندارد، که در برابر شکست، خطای انسانی و دستکاری آسیب پذیرتر است.

از نظر برنامه های کاربردی دنیای واقعی، یک DAO چه کاری می تواند انجام دهد؟

فقدان مدیریت سلسله مراتبی به سازمان اجازه می دهد تا کاربردهای متفاوتی داشته باشد. علاوه بر عملکرد معمول تامین مالی جمعی که جایگزین شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر می‌شود، یک DAO می‌تواند برای تشویق و پاداش دادن به متخصصان مستقل با سرمایه‌های پیشنهادی جمع‌آوری‌شده در سراسر سازمان مفید باشد. خیریه ها می توانند وجوه اهدایی خود را از طریق DAO تأیید و تضمین کنند.

عملکرد دیگری که اخیراً گسترش یافته است ایجاد یک DAO به عنوان شبکه ای از دارایی های دیجیتال در زنجیره است. به عنوان مثال، قطعه زمین هایی که توسط NFT ها نمایندگی می شوند، می توانند به طور جمعی توسط DAO یا افراد تحت مالکیت باشند.

۴- DAO در Web3 چیست؟

طراحی شبکه DAO ها کاملاً با پایه Web3 ترکیب می شود و به اقتصاد خالق جدید و آینده کاری دامن می زند.

اگر تمرکززدایی را یکی از عناصر مهم اینترنت جدید در نظر بگیریم، DAOها را می‌توان به عنوان Web3 در نظر گرفت. به عنوان مثال، DeFi از DAO استفاده می کند تا به پلتفرم ها اجازه دهد تا به طور کامل غیرمتمرکز شوند. صرافی های غیرمتمرکز مانند Uniswap و SushiSwap نمونه های مهمی از نقش DAO ها در Web3.0 هستند.

Web3 NFT ها، سازمان های مستقل غیرمتمرکز (DAO) و متاورس را تولید کرد که همگی می توانند زیر یک چتر قرار گیرند. آن‌ها شباهت‌هایی از حاکمیت شخصی کاربران و مالکیت دارایی‌ها از طریق استفاده از ارزهای دیجیتال، حاکمیت جامعه و غیرقانونی دارند.

شیوه های جمع آوری کمک های مالی که نیازی به مداخله VC های سنتی ندارد.

Unicly، توسط JennyDao، اولین نمونه از متاورس DAO است که مالکیت کسری بر NFT ها را فراهم می کند. اعضا می توانند بر خرید و ذخیره سازی NFT ها از طریق قراردادهای هوشمند تعریف شده در پروتکل DAO نظارت کنند.

۵- نحوه ایجاد DAO

برای اینکه DAO ها کاملاً کاربردی باشند، به قوانین عملیاتی، وجوهی به شکل توکن برای پاداش دادن به اعضا، و توکن هایی برای فعال کردن حق رأی برای ایجاد قوانین عملیاتی نیاز دارند.

ایجاد و راه اندازی DAO معمولاً شامل سه مرحله اصلی است.

۶- لیست DAO ها

لیست DAO ها در چند سال گذشته به سرعت گسترش یافته است، زیرا مدل دموکراتیک آن در سطح جهانی، به ویژه در میان استارتاپ ها مورد توجه قرار گرفته است.

شبکه بیت کوین (BTC) را می توان اولین نمونه از DAO در نظر گرفت زیرا این شبکه از طریق توافق جمعی، از طریق اجماع مستقل و توزیع شده بین همه شرکت کنندگان، از جمله استخراج کنندگان و گره های کامل جامعه، عمل می کند.

با این حال، طبق استانداردهای فعلی، دش (DASH) اولین DAO واقعی خواهد بود، زیرا مکانیسم حاکمیتی پروژه به سهامداران اجازه می‌دهد تا در مورد استفاده از خزانه آن رای دهند، عملکردی که بیت‌کوین ندارد.

در اینجا تنها چند نمونه مهم از سازمان غیرمتمرکز خودمختار آورده شده است.

MakerDAO یک تسهیلات اعتباری کریپتو مبتنی بر اتریوم است که به افراد امکان می دهد با استفاده از توکن DAI بومی DAO وام دهند و وام بگیرند. این استیبل کوین نرخ وام و مبالغ قابل بازپرداخت را تعریف می کند.

BanklessDAO یک جامعه غیرمتمرکز با ماموریت کمک به جهان بدون بانک در حین تحصیل در Web3 است.

Opolis یک DAO استخدام دیجیتال است که مزایا و خدمات مشترک را به کارگران مستقل ارائه می دهد.

کلروس به عنوان پروتکل عدالت و خدمات داوری غیرمتمرکز برای اختلافات اقتصاد جدید تعریف شده است. یک جامعه همتا به همتا به عنوان هیئت منصفه عمل می کند که در آن اقتصاد رمزنگاری اجازه تصمیم گیری سریع، مقرون به صرفه و منصفانه را می دهد.

۷- استارت آپ های DAO

با توجه به ساختار اداری غیر متعارف یک DAO، احتمال بیشتری وجود دارد که استارت آپ های جدید نسبت به شرکت های موجود، که باید منابع و بودجه هنگفتی را برای این انتقال صرف کنند، از آن استفاده کنند.

راه ساده، ایمن و شفاف برای افزایش سرمایه‌گذاری از طریق مکانیسم ادغام وجوه DAO به سرمایه‌گذاران این فرصت را می‌دهد که از پروژه‌های استارت‌آپ غیرمتمرکز در مراحل اولیه حمایت کنند و در عین حال ریسک‌ها و سودها را به طور جمعی به اشتراک بگذارند.

به همین دلیل است که DAO ها به ویژه برای مشاغل جدید مناسب هستند. فرآیند شروع ساده آنها به شرکت های جدید اجازه می دهد تا به جای موانع پیچیده بوروکراتیک بر رشد سازمان تمرکز کنند.

علاوه بر این، استارت آپ ها می توانند به سرعت تجارت خود را در سطح جهانی و مقرون به صرفه گسترش دهند. آنها می توانند در سراسر جهان وجوه جمع آوری کنند و کارمندان جدید خود را از همه جای دنیا جذب کنند تا به شرکت دامنه بین المللی بیشتری بدهند و سود را افزایش دهند.

اخبار بروز 

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchangeبرچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط