مقاله ارز دیجیتال بانک مرکزی ایالات متحده (CBDC)

  • 19 خرداد 1401
  • بروزرسانی:
  • 9 دقیقه
  • 450 نفر


در ژانویه، شورای حکام فدرال رزرو ایالات متحده مقاله ای را درباره ارز دیجیتال بانک مرکزی ایالات متحده (CBDC) با عنوان «پول و پرداخت: دلار آمریکا در عصر تحول دیجیتال» منتشر کرد. دوره نظر برای این مقاله در ۲۰ مه به پایان رسید، و فدرال رزرو بیش از ۲۰۰۰ صفحه نظر از افراد در کنار پاسخ های سهامداران اصلی دریافت کرد.

کوین تلگراف مجموعه ای از پاسخ های سهامداران به روزنامه فدرال رزرو را مطالعه کرد و به سرعت مشخص شد که نظرات با اطمینان فراوانی وجود دارد اما توافق کمی بین آنها وجود دارد. نقاط مشترک اصلی در جاهایی است که همه آنها گیج هستند.

فدرال رزرو می خواهد بداند

مقاله فدرال رزرو برای هدف خود، نمای کلی گسترده ای از ارزهای دیجیتال بانک مرکزی و موضوعات مجاور CBDC را بدون عمق زیاد ارائه می دهد. بحث با نتایج تحلیل‌های قبلی شروع می‌شود که مشخص می‌کرد یک CBDC ایالات متحده در صورتی که از نظر حریم خصوصی محافظت شود، میانجی باشد، به طور گسترده قابل انتقال و تأیید هویت باشد، بهترین نتایج را خواهد داشت. در ادامه به بررسی کاربردهای بالقوه، مزایا و خطرات یک CBDC ایالات متحده می‌پردازد. به اختصار به استیبل کوین ها و ارزهای دیجیتال اشاره شده است و ۲۲ سوال برای بحث ارائه شده است.

این مقاله همچنین به تحولات جاری در پول الکترونیکی می پردازد. در بخش عمده فروشی، انتظار می رود سرویس FedNow پرداخت های بین بانکی بی درنگ و شبانه روزی را از سال ۲۰۲۳ آغاز کند. در همین حال، بانک خصوصی ابتکار و سایر برنامه ها تلاش می کنند تا با ترویج خدمات بانکی کم هزینه، مشارکت مالی را افزایش دهند.

سایه های بی طرفی

یکی از مواردی که در نظرات ذینفعان مورد بررسی قرار گرفته است، بی طرفی است. پاسخ موسسه مالی بین المللی در این زمینه استثناء است.

IIF یک انجمن جهانی صنعت مالی با بیش از ۴۵۰ عضو از بیش از ۷۰ کشور جهان است. اعضای آن شامل بانک‌های تجاری و سرمایه‌گذاری، مدیران دارایی، شرکت‌های بیمه، صندوق‌های سرمایه‌گذاری دولتی، صندوق‌های تامینی، بانک‌های مرکزی و بانک‌های توسعه است.

IIF به تمام ۲۲ سوال پیشنهادی فدرال رزرو پاسخ داد و در عین حال نسبت به شایستگی ایجاد CBDC ایالات متحده ناشناس ماند.

جسیکا رنیر، مدیر عامل مالی دیجیتال IIF، به کوین تلگراف گفت: «تصمیمی مانند این مستلزم تفکر جدی است، بنابراین IIF می‌خواست در ارسال خود کاملاً سازنده باشد تا از توانایی فدرال رزرو برای ارزیابی جوانب مثبت و منفی حمایت کند.

پاسخ IIF بدون نظر نیست. او ۱۲ ملاحظات سیاستی را فهرست می‌کند که نویسندگان احساس می‌کنند باید قبل از راه‌اندازی CBDC مورد توجه قرار گیرند، از جمله مسائل زیست‌محیطی که توسط فدرال رزرو به آن اشاره نشده است. این پیشنهادات عملی را در مورد اعتبار سنجی و سایر مسائل فنی ارائه می دهد و برای تأکید بر نیاز به ورودی از بخش خصوصی برای CBDC خرده فروشی تلاش می کند.

رنیر گفت: «مدل کسب و کار باید کار کند. «اگر خطرات بیشتر از انگیزه‌ها باشد، ممکن است فقط واسطه‌هایی را جذب کنید که به فروش داده‌های کاربر وابسته هستند، مانند شرکت‌های فناوری. این برای مصرف کنندگان خوب نیست.» او افزود:

اگر فدرال رزرو ادامه دهد، باید از نزدیک با بانک‌ها همکاری کند تا تأثیر واقعی آن‌ها بر توانایی آنها برای وام دادن را درک کند و عملکرد واقعی یک CBDC بالقوه را آزمایش کند.»

انجمن صنعت اوراق بهادار و بازارهای مالی نماینده کارگزاران اوراق بهادار، بانک های سرمایه گذاری و مدیران دارایی است که از بازارهای سرمایه موثر و انعطاف پذیر حمایت می کند.

پاسخ مفصل و طولانی آن در مورد مطلوبیت معرفی CBDC موضعی نمی گیرد، بلکه بر تسویه حساب و پرداخت بین مؤسسات مالی متمرکز است و خاطرنشان می کند که «ایالات متحده. بازار سرمایه ۷۳ درصد از کل فعالیت های اقتصادی را از نظر تامین مالی سهام و بدهی شرکت های غیرمالی تامین می کند.

قابلیت برنامه‌ریزی و قابلیت همکاری نگرانی‌های کلیدی برای SIFMA است، با بیان اینکه «بسیاری از مزایای […] که اغلب با wCBDCها [CBDCهای عمده فروشی] مرتبط هستند، به wCBDCها وابسته نیستند. آنها می توانند با استفاده از زیرساخت های پرداخت دیگر مانند استیبل کوین یا توکن های تسویه با استفاده از زیرساخت DLT توسعه یابند.

“بذار من انجامش بدم”

برخی از نظر دهندگان مواضع خود را با صراحت بیشتری بیان کردند. انجمن ملی اتحادیه اعتباری با نامه ای به روزنامه فدرال رزرو پاسخ داد. CUNA موضعی علیه CBDC ایالات متحده در جاهای دیگر اتخاذ کرده است، و در حالی که عبارت آن در واکنش دیپلماتیک است، تردید آن مشهود است. در این نامه آمده است: «با توجه به اینکه اکثریت قریب به اتفاق پرداخت‌های ایالات متحده در حال حاضر از طریق کانال‌های دیجیتال انجام می‌شود، فدرال رزرو باید به وضوح بیان کند که در تلاش برای حل چه مشکلی است.»

این تازه شروع یک سلسله بدبختی های بالقوه است. نظرات ABA می‌گویند که CBDC یک رویداد استرس‌زا را تشدید می‌کند و احتمالاً مانع از انتقال سیاست پولی می‌شود. ABA نتیجه می گیرد: «همانطور که اثرات احتمالی صدور یک CBDC را ارزیابی کردیم، مشخص شد که مزایای ادعایی یک CBDC نامشخص و بعید است که محقق شوند، در حالی که هزینه ها واقعی و حاد هستند. در ادامه نشان می دهد که استیبل کوین ها گزینه بهتری خواهند بود.

مؤسسه سیاست بانکی نیز به همین ترتیب اظهار داشت: «تا حدی که یک CBDC بتواند یک یا چند مزیت ایجاد کند، این مزایا احتمالاً می‌تواند از طریق روش‌های کمتر مضر به دست آید».

Circle Internet Financial، ناشر استیبل کوین USD Coin (USDC)، همچنین در پاسخ به اوراق فدرال رزرو، برتری استیبل کوین ها را نسبت به CBDC ها استدلال می کند.

در پاسخ می‌گوید: «تعداد زیادی از شرکت‌ها، از جمله Circle، از فناوری بلاک چین برای حمایت از تریلیون‌ها دلار فعالیت اقتصادی با استیبل کوین‌های مرجع فیات استفاده کرده‌اند. «معرفی CBDC توسط فدرال رزرو می‌تواند تأثیری سرد بر نوآوری‌های جدید داشته باشد که در غیر این صورت می‌تواند اقتصاد و بخش مالی ایالات متحده را هم در داخل و هم در خارج از کشور رقابتی‌تر کند.»

دایره با سؤالات منتخبی که توسط فدرال رزرو پیشنهاد شده بود، درگیر و بر مقایسه CBDCها و استیبل کوین ها متمرکز بود.

در طرف دیگر، اشتیاق زیادی برای پاسخ CBDC ایالات متحده در شرکت بلاک چین سازمانی nChain وجود دارد که این شرکت به Cointelegraph ارائه کرد. نویسندگان می نویسند:

اگرچه برخی از مزایای بالقوه CBDC می تواند توسط بخش خصوصی ارائه شود (البته با ریسک اعتباری و نقدینگی)، مزایای اجتماعی، سرعت و ژئوپلیتیکی از مشارکت معقول دولت وجود دارد.

nChain مستقر در لندن مزایایی را در جدا کردن بخش‌های بزرگی از سیستم پرداخت دیجیتال از «سیستم اعتباری و بانکی شکننده‌تر» می‌بیند و CBDCها را فرصتی برای رهایی مصرف‌کنندگان از خدمات مالی «رایگان» می‌بیند. علاوه بر این، nChain متقاعد شده است که CBDC ایالات متحده می تواند شمول مالی را بهبود بخشد.

نگرانی های مربوط به حریم خصوصی زیاد است

چند موضوع به عنوان نقاط دردناک در همه پاسخ ها برجسته می شوند. چندین نفر در مورد توانایی CBDC ایالات متحده برای گسترش شمول مالی شک دارند، توجه دارند که بسیاری از کسانی که بانک ندارند به انتخاب خود بوده است. سؤالات مربوط به پرداخت بهره در یک CBDC ایالات متحده و اعمال محدودیت بر مقداری که می تواند نگه داشته شود، که هر دو ابزار بالقوه سیاست پولی هستند، با عدم اطمینان خاصی برخورد می شود. nChain از این کلیت مستثنی است و بر این اساس که پول فیزیکی مشمول آن محدودیت ها نیست، علیه هر دو بحث می کند.

با این حال، حریم خصوصی به عنوان مهم ترین نگرانی برجسته می شود. مسائل مربوط به حریم خصوصی به طور مکرر در پاسخ ها ذکر شده و حتی از سازمان های تخصصی نیز پاسخ هایی دریافت شده است.

مرکز اطلاعات حریم خصوصی الکترونیکی یک مرکز تحقیقاتی با منافع عمومی در واشنگتن دی سی است که بر حریم خصوصی، از جمله حریم خصوصی مصرف کننده تمرکز دارد. EPIC نسبت به صدور یک CBDC بی اعتنا است، اما در پاسخ خود توصیه می کند که اگر این اتفاق بیفتد، فدرال رزرو باید یک ارز دیجیتال مبتنی بر توکن اتخاذ کند که به فناوری دفتر کل توزیع شده و نگهداری دائمی سوابق آن متکی نباشد. این سازمان استدلال می‌کند که یک توکن واسطه‌ای صادر شده توسط فدرال رزرو می‌تواند برای محافظت از حریم خصوصی طراحی شود و در عین حال امکان کنترل‌های مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم را فراهم کند.

جیک وینر، یکی از همکاران قانون EPIC، یکی از نویسندگان نظرات مرکز، به کوین تلگراف گفت: «فضای پرداخت دیجیتال امروز یک کابوس حریم خصوصی است. یک CBDC تنها در صورتی حفظ حریم خصوصی را بهبود می‌بخشد که با مقررات قوی همراه شود تا اطمینان حاصل شود که صنعت خدمات پرداخت فعلی از طریق کیف‌پول‌های دیجیتال استثمارگرانه و سیستم‌های نقطه فروش تکراری نمی‌شود. فناوری به تنهایی کافی نیست.»

این مرکز در نامه خود می گوید که یک توکن چندین مزیت دیگر نیز دارد. این می تواند با بهبود حریم خصوصی مصرف کننده و با هزینه کمتری نسبت به DLT در سیستم بانکی فعلی گنجانده شود. پروژه همیلتون، یک پروژه تحقیقاتی CBDC که توسط بانک فدرال رزرو بوستون و ابتکار ارز دیجیتال موسسه فناوری ماساچوست انجام شد، همچنین یک مدل غیربلاک چینی را پیدا کرد که به دلیل زمان پردازش بسیار سریع‌تر، نسبت به DLT ترجیح داده شد.

نظرات EPIC به طور گسترده به ایده های دیوید چاوم، بنیانگذار شبکه XX اشاره می کند. خود چاوم به کوین تلگراف گفت: «حریم خصوصی باید در CBDCها گنجانده شود، و تنها در صورتی مهم است که نتوان مخفیانه آن را حذف کرد. البته ملاحظات عمده دیگری نیز وجود دارد: جلوگیری از استفاده مجرمانه در مقیاس بزرگ، اعطای حق رای به افراد غیربانکی و محافظت در برابر جعل. اما بدون حفظ حریم خصوصی داخلی، CBDCها آنطور که پول الکترونیکی واقعی می‌توانند باعث رشد اقتصادی نخواهند شد.»

به گفته اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا و ۱۱ سازمان غیردولتی دیگر که نامه‌ای کوتاه منتشر کردند، «ناشناس بودن باید در تعقیب یک سیستم مالی عادلانه‌تر و ایمن‌تر ملاحظات اساسی باشد».

اخبار بروز ارزهای دیجیتال

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchange

منبع خبر برچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط