ماینرهای غیرقانونی کریپتو در ایران با جریمه بیشتری محکوم خواهند شد

  • 28 فروردین 1401
  • بروزرسانی:
  • 3 دقیقه
  • 419 نفر


در ایران، در حالی که دولت به ماینینگ قانونی ارز دیجیتال اجازه می دهد، مقامات سال گذشته به منظور کاهش فشار بر عرضه انرژی کشور، ماینینگ غیرمجاز را سرکوب کردند.

 در سرتاسر جهان، اکثریت کشورها در تلاش هستند تا قوانین و مقرراتی را بر ارزهای رمزپایه وضع کنند.

دولت ایران در نظر دارد مجموعه قوانین جدیدی را اجرا کند که مجازات استخراج غیرقانونی بیت کوین را افزایش می دهد.

ایران به ماینرهای غیرقانونی کریپتو ضربه می زند

به گفته یکی از مقامات ارشد شرکت تولید، توزیع و انتقال نیروی برق کشور (توانیر)، قانون جدید جمهوری اسلامی شامل حبس متخلفان و لغو پروانه کسب خواهد شد.

به گزارش تهران تایمز به نقل از خبرگزاری دولتی ایرنا، محمد خدادادی بهلولی گفت: مجازات های افزایش یافته شامل افزایش حداقل سه برابر و حداکثر پنج برابر جریمه نقدی، حبس متخلف و ابطال پروانه کسب در مورد افراد متخلف است.

این مقام مسئول گفت: سوء استفاده از برق یارانه‌ای برای استخراج ارزهای دیجیتال، کیفیت برق شبکه سراسری را پایین می‌آورد و وسایل برقی مردم مانند تلویزیون، یخچال و کولر را از بین می‌برد.

خدادادی گفت: استخراج ارز دیجیتال با استفاده از برق یارانه ای برای مشترکین خانگی، صنعتی، کشاورزی و تجاری غیرقانونی است.

کمبود برق

ایران در اواخر ماه مه سال گذشته استخراج ارزهای دیجیتال را به عنوان بخشی از اقداماتی برای کاهش دفعات کمبود برق که مقامات مسئول افزایش تقاضای برق در تابستان گرم و خشک می‌دانند، تقریباً چهار ماه غیرقانونی اعلام کرد.

ایرنا فاش کرد که سرلشکر حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران گفت: ۷۰۰۰ ماینر کامپیوتر در یک مرکز متروکه در غرب پایتخت دستگیر شدند.

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال توسط فرآیندی به نام ماین تولید می شوند که در آن آرایه های قدرتمندی از رایانه ها برای حل پازل های پیچیده ریاضی با هم رقابت می کنند.

این فرآیند بسیار انرژی بر است و اغلب نیاز به برق تولید شده از سوخت های فسیلی دارد که در ایران فراوان است.

دولت ایران استخراج بیت کوین را در سال ۲۰۱۹ تایید کرد، اما فقط برای مقاصد صنعتی.

این حکم باعث رونق ماین در سراسر کشور شد. بعداً در سال ۲۰۲۰، مقامات بیش از ۱۰۰۰ تجهیزات استخراج ارز دیجیتال را صادر کردند.

یک مرکز بزرگ استخراج بیت کوین

شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین Elliptic در مطالعه خود اعلام کرد که ایران تقریباً ۴.۵ درصد از کل استخراج بیت کوین را به خود اختصاص داده است و صدها میلیون دلار درآمد از ارزهای دیجیتال ایجاد می کند که می توان از آن برای کاهش تأثیر تحریم های ایالات متحده استفاده کرد.

اخبار بروز 

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchangeبرچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط