قیمت بیت کوین از بازارهای سهام جدا می شود

  • 8 خرداد 1401
  • بروزرسانی:
  • 4 دقیقه
  • 461 نفر


این هفته بازارهای سهام شروع به سبز شدن کمی کردند و بیت کوین (BTC) در حال جدا شدن از بازارهای سنتی است – اما نه به روش خوبی. کریپتوکارنسی ۳ درصد کاهش یافته است در حالی که شاخص بازار سهام با فناوری Nasdaq Composite 3.1 درصد افزایش یافته است.

داده‌های ۲۷ می از وزارت بازرگانی ایالات متحده نشان می‌دهد که نرخ پس‌انداز شخصی در آوریل به ۴.۴ درصد کاهش یافت و به پایین‌ترین سطح از سال ۲۰۰۸ رسید، در همین حال، معامله‌گران ارزهای دیجیتال نگران هستند که بدتر شدن شرایط اقتصاد کلان جهانی می‌تواند به بیزاری سرمایه‌گذاران از دارایی‌های پرخطر بیافزاید.

به عنوان مثال، Invesco QQQ Trust، یک صندوق سرمایه گذاری مبادله ای ایالات متحده (ETF) مستقر در شرکت فناوری با ارزش ۱۶۰ میلیارد دلار، از سال تا به امروز ۲۳ درصد کاهش یافته است. در همین حال، iShares MSCI China ETF، یک ردیاب ۶.۱ میلیارد دلاری سهام چین، ۲۰ درصد در سال ۲۰۲۲ کاهش یافته است.

برای به دست آوردن تصویر واضح تر از نحوه موقعیت معامله گران ارزهای دیجیتال، معامله گران باید معیارهای مشتقات بیت کوین را تجزیه و تحلیل کنند.

معامله گران مارجین صعودی تر می شوند

معاملات مارجین به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا ارزهای دیجیتال وام بگیرند و از موقعیت معاملاتی خود برای افزایش بازده بالقوه استفاده کنند. به عنوان مثال، می‌توان با قرض گرفتن تتر (USDT) برای افزایش قرار گرفتن در معرض، ارزهای دیجیتال خریداری کرد.

وام گیرندگان بیت کوین تنها در صورتی می توانند ارز دیجیتال را کوتاه کنند که روی کاهش قیمت آن شرط بندی کنند و برخلاف قراردادهای آتی، تعادل بین مارجین لانگ و شورت همیشه مطابقت ندارد.

نمودار بالا نشان می دهد که معامله گران اخیراً دلار و تتر بیشتری وام گرفته اند، زیرا این نسبت از ۱۳ در ۲۵ می به ۲۰ فعلی افزایش یافته است. هر چه این اندیکاتور بالاتر باشد، معامله گران حرفه ای از قیمت بیت کوین مطمئن تر هستند.

شایان ذکر است که نسبت وام حاشیه ۲۹ به دست آمده در ۱۸ می، بالاترین سطح در بیش از ۶ ماه گذشته بود و نشان دهنده احساسات صعودی بود. از سوی دیگر، نسبت وام حاشیه USDT/BTC کمتر از ۵ معمولاً یک علامت نزولی است.

بازارهای اختیار معامله وارد “ترس شدید” شدند

برای حذف عوامل خارجی خاص به بازارهای حاشیه، معامله گران باید قیمت گذاری گزینه های بیت کوین را نیز تجزیه و تحلیل کنند. شیب دلتا ۲۵ درصد گزینه های مشابه خرید و فروش را مقایسه می کند. هنگامی که ترس رایج باشد، معیار مثبت می شود زیرا حق بیمه گزینه های فروش محافظ بالاتر از گزینه های تماس ریسک مشابه است.

وقتی حرص و آز شایع است، برعکس عمل می‌کند و باعث می‌شود که نشانگر ۲۵ درصد انحراف دلتا به ناحیه منفی منتقل شود. به طور خلاصه، اگر معامله گران از سقوط قیمت بیت کوین بترسند، اندیکاتور انحراف به بالای ۸ درصد خواهد رفت. از سوی دیگر، هیجان عمومی منعکس کننده یک انحراف منفی ۸ درصدی است.

شاخص انحراف ۲۵ درصدی از ۱۱ مه به بالای ۱۶ درصد رسیده است که نشان دهنده وضعیت بسیار نامتعادل است زیرا بازارهای بازار و معامله گران حرفه ای تمایلی به پذیرش ریسک های قیمت گذاری نزولی ندارند.

مهمتر از آن، اوج ۲۵.۶ درصدی اخیر در ۱۴ می، بالاترین انحراف ۲۵ درصدی در تاریخ بیت کوین بود. در حال حاضر، یک حس قوی از نزولی در بازارهای اختیار بیت کوین وجود دارد.

توضیح دوگانگی بین حاشیه و گزینه

یک توضیح بالقوه برای طرز فکر متفاوت بین معامله‌گران حاشیه بیت‌کوین و قیمت‌گذاری گزینه می‌تواند سقوط Terra USD (UST) در ۱۰ می باشد. ممکن است بازارسازان و میزهای آربیتراژ ضررهای سنگینی را متحمل شوند زیرا استیبل کوین پیوند خود را از دست داده است و در نتیجه ریسک‌پذیری آنها را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، طبق گزارش Loanscan.io، هزینه وام گرفتن USD Tether به ۳٪ در سال در Aave و Compound کاهش یافته است. این بدان معناست که معامله‌گران از این استراتژی اهرمی کم‌هزینه استفاده خواهند کرد و در نتیجه نسبت مارجین وام USDT/BTC را افزایش خواهند داد.

هیچ راهی برای پیش‌بینی اینکه چه چیزی باعث می‌شود بیت‌کوین به روند نزولی فعلی پایان دهد وجود ندارد، بنابراین دسترسی به تأمین مالی ارزان قیمت مثبت را تضمین نمی‌کند.

اخبار بروز ارزهای دیجیتال

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchange

منبع خبر برچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط