فن آوری های کلیدی که متاورس را نیرو می دهد

  • 8 خرداد 1401
  • بروزرسانی:
  • 7 دقیقه
  • 491 نفر


۱- متاورس چیست؟

متاورس یک جهان پسا واقعیت است که واقعیت فیزیکی و دنیای مجازی دیجیتال را در یک محیط چند کاربره مداوم و پایدار ترکیب می کند.

متاورس بر اساس همگرایی فناوری های واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) ساخته شده است که تعاملات چندوجهی را با آیتم های دیجیتال، محیط های مجازی و افراد امکان پذیر می کند. در نتیجه، Metaverse شبکه‌ای از تجربیات همه جانبه شبکه‌ای و اجتماعی در پلتفرم‌های چند کاربره پایدار است.

علاوه بر این، ارزهای دیجیتال و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) به دلیل فناوری‌هایی مانند بلاک چین که امکان مالکیت اقلام مجازی و املاک و مستغلات را در فراجهانی مانند Decentraland می‌دهد، قابل تصور هستند.

مایکروسافت و متا از جمله شرکت هایی هستند که فناوری را برای ارتباط با دنیای مجازی توسعه می دهند، اما تنها آنها نیستند. بسیاری از شرکت های مهم دیگر در حال ساخت زیرساخت های مورد نیاز برای ایجاد دنیای مجازی بهتر و واقعی تر هستند.

۲- متاورس چگونه کار می کند؟

Jon Radoff (یک کارآفرین، رمان نویس و طراح بازی) یک چارچوب مفهومی هفت لایه را برای تعریف زنجیره ارزش بازار Metaverse پیشنهاد کرد.

طبق چارچوب، هفت لایه متاورس را تشکیل می‌دهند که شامل تجربه، کشف، اقتصاد خالق، محاسبات فضایی، تمرکززدایی، رابط انسانی و زیرساخت می‌شود.

تجربه

Metaverse مجموعه ای از تصاویر سه بعدی (۳D) و حتی تجربیات دو بعدی (۲D) را به ما می دهد که در حال حاضر نمی توانیم از آنها لذت ببریم.

کشف

سیستم‌های کشف ورودی و خروجی همچنان در اکولوژی متاورس وجود دارند. هنگامی که مردم به طور فعال به دنبال اطلاعات هستند، این به عنوان کشف ورودی شناخته می شود. در همین حال، بازاریابی برون‌گرا به ارسال ارتباطات برای افراد بدون توجه به درخواست آنها اشاره دارد.

اقتصاد خالق

سازندگان تجسم های قبلی اینترنت برای طراحی و ساخت ابزار به دانش برنامه نویسی نیاز داشتند. با این حال، توسعه برنامه های کاربردی وب بدون کدنویسی اکنون با توجه به چارچوب های برنامه وب امکان پذیر است. در نتیجه، تعداد سازندگان وب به سرعت در حال گسترش است.

محاسبات فضایی

محاسبات فضایی به فناوری اطلاق می شود که VR و AR را با هم ترکیب می کند. هولولنز مایکروسافت یک نمونه عالی از آنچه این فناوری می تواند انجام دهد است. حتی اگر هنوز نتوانسته اید هولولنز را به دست آورید، فیلترهای چهره در اینستاگرام را به عنوان نمونه ای از محاسبات فضایی در نظر بگیرید.

عدم تمرکز

توسعه دهندگان می توانند از قابلیت های آنلاین از طریق یک اکوسیستم مقیاس پذیر که توسط محاسبات توزیع شده و ریزسرویس ها فعال می شود، استفاده کنند. علاوه بر این، قراردادهای هوشمند و بلاک چین به سازندگان قدرت داده‌ها و محصولات خود را می‌دهد.

رابط انسانی

کاربران می‌توانند اطلاعاتی درباره محیط اطراف خود دریافت کنند، از نقشه‌ها استفاده کنند و حتی با نگاه کردن به دنیای فیزیکی با استفاده از ترکیبی از محاسبات فضایی و رابط انسانی، تجربیات AR مشترک ایجاد کنند.

زیر ساخت

زیرساخت های فناوری برای وجود لایه های دیگر حیاتی است. این شامل محاسبات ۵G و ۶G برای کاهش تراکم شبکه و بهبود پهنای باند شبکه است.

۳- کدام فناوری در متاورس استفاده می شود؟

آخرین توسعه Metaverse به دلیل فناوری هایی مانند هوش مصنوعی (AI)، اینترنت اشیاء (IoT)، AR، VR، مدل سازی سه بعدی و محاسبات فضایی و لبه ای امکان پذیر شد.

هوش مصنوعی

هوش مصنوعی همراه با فناوری Metaverse، پایداری زیرساخت Metaverse را تضمین می‌کند و در عین حال اطلاعات کاربردی را برای لایه‌های بالایی ارائه می‌دهد. فن‌آوری‌های NVIDIA نمونه خوبی از اینکه چگونه هوش مصنوعی در توسعه فضاهای دیجیتالی که در آن تعاملات اجتماعی در Metaverse رخ می‌دهد، حیاتی است.

اینترنت اشیا

در حالی که اینترنت اشیا به Metaverse امکان مطالعه و تعامل با دنیای واقعی را می‌دهد، همچنین به عنوان یک رابط کاربری سه بعدی برای دستگاه‌های اینترنت اشیا عمل می‌کند و امکان تجربه شخصی‌سازی شده اینترنت اشیا را فراهم می‌کند. هم متاورس و هم اینترنت اشیا به سازمان‌ها در قضاوت‌های مبتنی بر داده‌ها با حداقل تلاش ذهنی کمک می‌کنند.

واقعیت افزوده و مجازی

ایده Metaverse فناوری‌هایی مانند AI، AR و VR را با هم ترکیب می‌کند تا کاربران بتوانند وارد دنیای مجازی شوند. به عنوان مثال، آیتم های مجازی را می توان با استفاده از فناوری واقعیت افزوده در محیط واقعی جاسازی کرد. به طور مشابه، VR به شما کمک می کند تا در یک محیط مجازی سه بعدی یا بازسازی سه بعدی با استفاده از مدل سازی کامپیوتری سه بعدی غوطه ور شوید.

در حالی که پوشیدن هدست واقعیت مجازی یا وسایل دیگر در Metaverse مورد نیاز نیست، کارشناسان معتقدند واقعیت مجازی به بخشی ضروری از محیط مجازی تبدیل خواهد شد. با این حال، ذکر این نکته ضروری است که Metaverse با AR و VR متفاوت است. اگر کنجکاو هستید که بدانید چگونه می توانید وارد Metaverse شوید، پاسخ این است که فناوری های واقعیت افزوده و مجازی راهی برای ورود به دنیای دیجیتال پویا سه بعدی هستند.

مدل سازی سه بعدی

مدل سازی سه بعدی یک رویکرد گرافیکی کامپیوتری برای ایجاد یک نمایش دیجیتالی سه بعدی از هر سطح یا شی است. واقعیت سه بعدی متاورس برای اطمینان از راحتی مصرف کنندگان آن بسیار مهم است.

برای ایجاد یک دنیای سه بعدی به جمع آوری تصاویر و طراحی گرافیکی زیادی نیاز است. گرافیک سه بعدی در اکثر بازی ها مانند The Sandbox (SAND) این تصور را ایجاد می کند که بازیکن واقعاً در بازی است. متاورس باید بر روی همین پایه ساخته شود.

محاسبات فضایی و لبه ای

عمل استفاده از فضای فیزیکی به عنوان یک رابط کامپیوتری به عنوان محاسبات فضایی شناخته می شود. مایکروسافت با فناوری هایی مانند هولولنز، پیشگام در زمینه محاسبات فضایی در فضای متاورس است. در مقابل، محاسبات لبه یک الگوی رایانش ابری مبتنی بر شبکه و ارائه خدمات است. Edge به کاربران نهایی محاسبات، ذخیره سازی، داده ها و راه حل های کاربردی مانند خدمات رایانش ابری را ارائه می دهد.

برای ارائه همان سطح تجربه واقعی، علاقه مند نگه داشتن کاربر و غوطه ور شدن در Metaverse بسیار مهم است. با توجه به این موضوع، زمان پاسخگویی به اقدام کاربر اساساً باید به سطحی کمتر از آنچه برای انسان قابل تشخیص است کاهش یابد. محاسبات لبه با میزبانی یک سری و ترکیبی از منابع محاسباتی و زیرساخت های ارتباطی نزدیک به کاربران، زمان پاسخگویی سریع را فراهم می کند.

۴- چالش های متاورس چیست؟

شناخت، عواطف و رفتار کاربران را می توان تحت تأثیر فناوری های کلیدی قرار داد که متاواژه های متعدد را ممکن می سازد.

هزینه گران تجهیزات مانعی در برابر پذیرش گسترده فناوری های متاورس است که امیدوارم در آینده غلبه کند. اخلاق، رفاه فیزیکی، سلامت و ایمنی، روانشناسی، اخلاق و حریم خصوصی داده ها چهار حوزه خطر مرتبط با AR هستند.

در سطح فیزیکی، منحرف شدن توجه کاربران توسط برنامه‌های AR مبتنی بر مکان منجر به حوادث خطرناکی شده است. بارگذاری بیش از حد اطلاعات یک مشکل روانی است که باید از آن اجتناب کرد. تقویت غیرمجاز و دستکاری واقعیت در دیدگاه های تعصب آمیز، معضلات اخلاقی هستند. جمع آوری و به اشتراک گذاری داده ها با اشخاص ثالث خطری است که شدیدترین پیامدهای حریم خصوصی را به همراه دارد.

علاوه بر این، بازیگران Metaverse ممکن است وسوسه شوند تا روان‌شناسی بیومتریک کاربران را بر اساس احساسات داده‌های کاربر جمع‌آوری کنند، که می‌تواند برای ایجاد فرضیات رفتاری ناخواسته و تشدید سوگیری الگوریتمی استفاده شود.

حالت تهوع، بیماری حرکت و سرگیجه از جمله مشکلات سلامتی است که به طور منظم در ارتباط با واقعیت مجازی گزارش شده است. با توجه به وزن هدست های واقعیت مجازی، فشار سر و گردن محدودیتی برای جلسات استفاده طولانی تر است. انزوای اجتماعی و کناره گیری از فعالیت های زندگی واقعی همراه با مسائل پزشکی نیز چالشی است که مانع پذیرش جریان اصلی متاورس می شود.

علاوه بر موارد فوق، آزار و اذیت جنسی دوباره زنان در متاورس نیز یک مشکل بزرگ است، همانطور که از یک مورد تجاوز گروهی مشهود است که قربانی توضیح داد که مردان آواتار او را زیر دست گرفته و به او تجاوز جنسی کرده اند. بنابراین، چه کسی مسئول تضمین امنیت زنان در دنیای مجازی است؟ به عنوان مثال، متا ادعا می کند که ابزارهایی را در اختیار کاربران قرار می دهد که به آنها کمک می کند تا ایمن بمانند و به طور موثر مسئولیت را به آنها منتقل می کند.

بنابراین، کاربران باید معاوضه ریسک و بازده مشارکت در محیط‌های فراگیر را درک کنند، از تهدیدات سایبری آگاه باشند و قبل از ورود به Metaverse تحقیقات خود را انجام دهند.

اخبار بروز ارزهای دیجیتال

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchange

منبع خبر برچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط