متاورس می تواند کارایی هوش مصنوعی انسان را افزایش دهد؟

  • 5 تیر 1401
  • بروزرسانی:
  • 7 دقیقه
  • 521 نفر


۱. متاورس چیست؟

پیشگویی از عصر جدید اتصال دیجیتال، متاورس زنجیره بلوکی را با هوش مصنوعی، VR (واقعیت مجازی) و AR (واقعیت افزوده) ترکیب می‌کند که در مجموع به عنوان تجربه‌های XR (واقعیت توسعه‌یافته) شناخته می‌شوند.

متاورس یک دنیای مجازی سه بعدی است که از طریق هدست VR قابل دسترسی است. کاربران می‌توانند از طریق حرکات چشم، فرمان‌های صوتی و کنترل‌کننده‌های بازخورد در این دنیا حرکت کنند. با این هدست، کاربر می تواند دنیای غوطه ور را احساس کند و متاورس را در عمل ببیند. افراد از طریق آواتارها با یکدیگر تعامل می کنند و در فعالیت هایی مانند بازی، خرید و غیره شرکت می کنند.

بر اساس گزارشی توسط Emergen Research، بازار متاورس تا سال ۲۰۲۸ به ۸۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید. کاربردهای فناوری متاورس شامل بازی، آموزش، تجارت، خدمات دولتی، معاشرت و بسیاری موارد دیگر است.

۲. هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی به ماشین هایی اشاره دارد که فرآیندهای هوش انسانی را شبیه سازی می کنند.

هوش مصنوعی شاخه‌ای از علوم کامپیوتر است که بر ساخت ماشین‌های هوشمند با قابلیت تقلید از هوش انسان متمرکز است. الگوریتم‌هایی که سیستم‌های هوش مصنوعی را تقویت می‌کنند، مقادیر عظیمی از داده‌های آموزشی برچسب‌گذاری شده را برای همبستگی‌ها و الگوها تجزیه و تحلیل می‌کنند و از این الگوها برای دستیابی به پیش‌بینی‌ها استفاده می‌کنند. سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند داده‌ها را بسیار سریع‌تر و دقیق‌تر از انسان‌ها پردازش کنند.

کاربردهای هوش مصنوعی شامل دستیارهای هوشمند مانند الکسا، اتومبیل های خودران، ربات های مکالمه، مشاوران Robo، فیلترهای هرزنامه ایمیل و غیره و در حال حاضر، متاورس ها هستند. در نتیجه، اینکه هوش مصنوعی چگونه به فراجهان شکل خواهد داد، به موضوعی منظم در محافل فناوری تبدیل شده است.

۳. هوش مصنوعی، بلاک چین و XR چگونه با هم کار می کنند؟

فن‌آوری‌های شامل هزاران موارد استفاده بالقوه در متاورس را القا می‌کنند و تخیل را به عنوان تنها محدودیت باقی می‌گذارند.

‏XR دنیای مجازی ایجاد کرده است که قبلا وجود نداشته است. بلاک چین غیرمتمرکز شدن را به ارمغان می آورد که منجر به حذف اقتدار حاکم متمرکز، شفافیت و تراکنش های برگشت ناپذیر می شود.

توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، یکی از اجزای اصلی متاورس، محصول بلاک چین هستند. تمام اشیاء موجود در متاورس – زمین، وسایل نقلیه، کشتی ها، اقلام هدیه – نیز اساساً NFT هستند. NFT ها را بیرون بیاورید و متاورس سقوط می کند.

هوش مصنوعی در متاورس شما را قادر می سازد بر موانعی مانند کیفیت تعاملی ضعیف غلبه کنید و محصولات جدیدی مانند کنفرانس های مجازی زنده ایجاد کنید. به رابط های بصری و قابلیت های پیش بینی متاورس اضافه می کند. این نه تنها زندگی آواتارها را آسان‌تر می‌کند، بلکه بازی‌ها را پویاتر، تعاملات جذاب‌تر و کسب‌وکارها را موفق‌تر می‌کند.

۴. چه چالش هایی مانع متاورس ها شده است؟

فناوری Metaverse با چالش هایی مواجه شده است که از پتانسیل رشد بسیار زیاد آن ناشی می شود.

به عنوان فناوری‌ها، VR و AR در دوره قبل محدودیت‌هایی مانند عدم دید اطراف و محدودیت‌های گرافیکی داشتند. فعالیت‌های متاورس به سادگی به اندازه فعالیت‌های دنیای واقعی یا حتی بازی‌های آنلاین معمولی جذاب نیستند.

خوداتکایی جنبه دیگری است که در آن بسیاری از متاواژه ها در حال مبارزه بودند. در مرحله اولیه متاورس ها، به سادگی پیچیدگی فنی و امکانات کافی برای ایجاد موارد استفاده کافی برای حفظ اقتصاد وجود نداشت. به لطف پیشرفت‌های VR و AR و ادغام متاورس‌ها با هوش مصنوعی، موارد استفاده در حال افزایش است و متعاقباً گزینه‌هایی برای کسب درآمد در حال افزایش است.

مانند هر فناوری جدید، متاورس ها نیز با مشکلات پذیرش مواجه بودند، اگرچه این امر به تدریج با پروژه هایی مانند Decentraland (MANA)، The Sandbox (SAND) و اکنون MeetKai metaverse در حال تغییر است. در Decentraland، شرکت‌کنندگان می‌توانند ضمن کاوش در بازی‌های هیجان‌انگیز، املاک مجازی را خریداری و بفروشند. Sandbox یک اکوسیستم بازی را ارائه می دهد که به کاربران امکان می دهد دارایی های بازی را ایجاد، به اشتراک بگذارند و کسب درآمد کنند، در حالی که Meetkai به لطف ادغام با هوش مصنوعی، متاورستی واقعی را ایجاد کرده است که از نظر کیفی بهتر از دنیای واقعی است.

ادغام پیچیده فناوری‌های XR و AI منجر به ایجاد دنیای مجازی جذاب‌تر شده است که منجر به پذیرش بهتر و متعاقباً درآمد بیشتر برای همه سهامداران در اکوسیستم شده است.

۵. متاورس واقعیت ترکیبی چیست؟

ادغام هوش مصنوعی با XR منجر به پدیده متاورس واقعیت مختلط (MR) شده است.

تا به امروز، تعامل انسان و هوش مصنوعی معمولاً به دنیای B2B محدود شده است. با این حال، اکنون پروژه هایی در حال ظهور هستند که ادغام هوش مصنوعی در B2C را به نمایش می گذارند. به عنوان مثال، Meetkai نشان می دهد که چگونه زندگی با ادغام انسان و هوش مصنوعی می تواند کارآمد باشد. Meetkai با بهره‌گیری از فناوری‌های مجهز به هوش مصنوعی، تجربیات عادی زندگی واقعی مانند خرید، کار در دفتر و شرکت در فعالیت‌های خارج از منزل مانند پیاده‌روی، پیاده‌روی و غیره را افزایش می‌دهد.

کاربران در حالی که روی تخت خود دراز می کشند، نه تنها می توانند پوشاک را در فروشگاه متاورس برند مورد علاقه خود امتحان کنند و با فروشندگان به صورت زنده معامله کنند، بلکه خریدهای خود را نیز درب منزل تحویل بگیرند. آنها همچنین می توانند در دفتر مجازی خود با مجموعه کاملی از ابزارهای بهره وری کار کنند.

۶. هوش مصنوعی محاوره ای چگونه متاورژن را شکل می دهد؟

سیستم‌های هوش مصنوعی محاوره‌ای در فراجهان شبیه ارتباط انسان به انسان است.

دستیار صوتی هوش مصنوعی راه خود را به فراورده های عصر جدید پیدا کرده است و موارد استفاده مانند کمک به شیوه زندگی و توصیه های شخصی را تقویت می کند. به عنوان مثال، به جای رانندگی به دفتر آژانس مسافرتی یا صحبت با خدمات مشتریان پربارشان، کاربران می‌توانند با استفاده از یک ربات مجهز به هوش مصنوعی، از متاورس استفاده کنند و به گشت و گذار در مکان‌های شگفت‌انگیز متعدد بپردازند.

یک نگهبان هوش مصنوعی در یک متاورس یک ماشین شخصی‌شده است که توصیه‌های منحصربه‌فردی را بر اساس ترجیحات آواتار ارائه می‌کند. مقدار داده های موجود در مورد هر شخص را در نظر بگیرید و از پتانسیل این مورد استفاده می دانید.

پردازش زبان طبیعی در متاورس آن را شخصی تر از دنیای واقعی می کند. هوش مصنوعی صوتی می‌تواند درخواست‌های آواتار را به زبانی که انسانی‌تر و طبیعی‌تر است تفسیر کند و در عین حال سلیقه‌ها و ترجیحات فردی را در نظر بگیرد.

فناوری گفتار متنی‌تر و شخصی‌تر شده است و رابط metaverse را در این فرآیند هوشمندتر می‌کند. به عنوان مثال، Kai، اولین نگهبان هوش مصنوعی در Meetkai، کمک صوتی را مانند صحبت کردن با یک دوست آسان کرده است. با گفتن: “هی کای، می تونی یک دستور پخت خوب برای من پیدا کنی؟” دستور “استیک” را درخواست کنید؟ و در عرض چند ثانیه لذیذترین دستور تهیه استیک گوشت گاو در جهان را دریافت خواهید کرد.

۷. XR چگونه همکاری عمیقی را در متاورس ایجاد می کند؟

‏XR همکاری پویا در متاورس را تحسین می کند و کار یقه سفید را در یک محیط اداری صمیمی امکان پذیر می کند.

متاورسی که توسط هوش مصنوعی هدایت می شود، کاربران را قادر می سازد کارهایی را انجام دهند که بسیار سرگرم کننده تر، جذاب تر و تاثیرگذارتر هستند. به عنوان مثال، در یک مکالمه طبیعی در مورد موضوعات مختلف در واقعیت‌های مختلف، هوش مصنوعی مکالمه‌ای MeetKai می‌تواند گفتار پیچیده‌تری را درک کند، نتایج شخصی‌سازی شده ارائه دهد و با به خاطر سپردن تنظیمات و زمینه‌های کاربر به سرعت پاسخ دهد.

علاوه بر این، یک دستگاه XR پوشش داده را فراهم می کند و رشته ای از برنامه ها را باز می کند. در متاورس، این برای موارد استفاده در ساختمان یا ساخت بسیار مفید است. یک محیط با پشتوانه XR، احساس یکپارچگی را ایجاد می کند، یک جزء حیاتی از یک فضای اداری نزدیک به هم.

‏XR به ویژه زمانی کارآمد است که مجموعه کوچکی از معیارها وجود داشته باشد. به عنوان مثال، هنگام انجام کاری به سادگی انجام یک بازی رومیزی، ممکن است نور کم و موسیقی خاصی را بخواهید. یک فضای XR تعاملی می تواند تعیین کند که شما چه می خواهید و آن را ترتیب دهید. یک اتاق کنفرانس مجازی می تواند به طور قطعی بهتر از یک اتاق واقعی باشد.

اخبار بروز ارزهای دیجیتال

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchange

منبع خبر برچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط