شاخص های رمزنگاری دسترسی گسترده ای را ارائه می دهند

  • 3 اردیبهشت 1401
  • بروزرسانی:
  • 4 دقیقه
  • 311 نفر


بازار ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات بالای رمزنگاری خود شناخته شده است و ماهیت غرب وحشی این فضا تا حدی به دلیل بسیاری از دارایی‌ها دارای ارزش بازار کوچک و ساعات عملیاتی ۲۴ ساعته صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز (DEX) است.

تجارت کریپتو علاوه بر ریسک بالا، می‌تواند فرآیندی بسیار زمان‌بر نیز باشد. این می تواند یک کار طاقت فرسا و مانعی برای ورود بیشتر سرمایه گذاران در تعیین توکن هایی باشد که روی آنها سرمایه گذاری کنند.

برای این سرمایه گذاران، سرمایه گذاری شاخص می تواند جایگزین سودآوری برای قرار گرفتن در معرض برخی از داغ ترین بخش های بازار ارزهای دیجیتال باشد.

در اینجا نگاهی به مقایسه محصولات شاخص کریپتو با توکن‌های فردی و اینکه کدام استراتژی‌ها بیشترین بازده را داشته‌اند، می‌اندازیم.

تعاونی شاخص

Index Cooperative (INDEX) یک مدیر دارایی مستقل غیرمتمرکز است که به سرمایه گذاران اجازه می دهد با استفاده از قراردادهای هوشمند یک شاخص سفارشی از توکن ها ایجاد کنند.

بسیاری از شاخص‌هایی که فعال‌ترین معامله را انجام می‌دهند، از Index Coop منشا گرفته‌اند، از جمله شاخص پالس DeFi (DPI)، شاخص Metaverse (MVI)، شاخص اقتصاد داده (DATA) و شاخص نوآوری DeFi بدون بانک (GMI).

ترسیم قیمت این شاخص ها در برابر کل ارزش بازار بازار ارزهای دیجیتال می تواند به ارائه بینشی در مورد عملکرد هر یک در مقایسه با کل بازار کمک کند.

از ۲۹ می ۲۰۲۱، زمانی که برای اولین بار داده ها برای DPI و MVI در TradingView در دسترس قرار گرفت، ضعف بخش مالی غیرمتمرکز (DeFi) را می توان در عملکرد ضعیف DPI مشاهده کرد که در حال حاضر بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته است در حالی که ارزش کل بازار ۱۹.۸۲ درصد افزایش یافته است.

در همان بازه زمانی، شاخص متاورس در مقایسه با قیمت اتر (ETH) ۱۰۳ درصد افزایش یافته است، و با نگاه کردن به ارزش آن بر حسب دلار، این سود حتی بیشتر است.

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می شود، قیمت MVI از ۴۲.۰۲ دلار در ۲۹ می به ارزش فعلی ۱۱۸.۰۶ دلار افزایش یافته است که نشان دهنده افزایش ۱۸۰ درصدی در مقایسه با افزایش ۲۰ درصدی کل بازار است.

پروژه‌های مرتبط با متاورس و توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در یک بازار ضعیف در شش ماه گذشته نقطه درخشانی بوده‌اند و در این مثال، سرمایه‌گذاری در سبدی از توکن‌های متاورس سودمند بود.

شاخص اقتصاد داده و شاخص نوآوری بدون بانک، هر دو از زمان راه‌اندازی زیان‌هایی را ثبت کرده‌اند. این منعکس کننده عملکرد بازار ارزهای دیجیتال است که از زمان اوج گرفتن در اوایل نوامبر ۲۰۲۲ در روند نزولی قرار داشته است.

شاخص NFT

NFT یکی از داغ‌ترین بخش‌های سال گذشته بوده است، اما یافتن بخش‌های بزرگ بعدی چالشی بزرگ است زیرا ده‌ها پروژه جدید NFT روزانه راه‌اندازی می‌شوند.

یک جایگزین برای به دست آوردن قرار گرفتن در معرض، شاخص NFT (NFTI) است، سبدی که حاوی ۱۱ توکن مختلف از جمله Polygon (MATIC)، ApeCoin (APE)، The Sandbox (SAND) و Decentraland (MANA) است.

قیمت NFTI از ۳۸۶ دلار در ۵ مارس ۲۰۲۱ به قیمت فعلی آن ۱۷۲۴ دلار افزایش یافته است که نزدیک به ۳۵۰ درصد افزایش یافته است. در همان دوره زمانی، کل سرمایه بازار کریپتو ۳۰ درصد افزایش یافت که شواهدی از قدرتی که بازار NFT در ۱۳ ماه گذشته دیده است، ارائه می‌کند.

سبدهای eToro

برای کسانی که به دنبال قرار گرفتن در معرض سبدهای کریپتو در محیطی منظم تر هستند، eToro، یک شرکت کارگزاری چند دارایی، دسترسی به چندین گزینه «پرتفوی هوشمند» را فراهم می کند که در سال گذشته عملکرد خوبی داشته اند.

پورتفولیوی هوشمند Napoleon-X سبدی است که شامل برخی از پروژه های معتبرتر در بازار ارزهای دیجیتال، از جمله بیت کوین (BTC)، اتر، BNB، Litecoin (LTC) و Cardano (ADA) است. DeFiPortfolio شامل تخصیص بزرگ اتر همراه با تخصیص های کوچکتر به پروژه های دیگری است که در بخش DeFi از جمله Polygon و Algorand درگیر هستند.

همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است، این پورتفولیوها بازدهی ۴۸.۶% و ۴۵.۳% را در سال گذشته داشته اند در حالی که ارزش کل بازار کریپتو در همان دوره زمانی ۵.۷۱% کاهش یافته است.

در مقیاس زمانی دو ساله، چندین نمونه از eToro بازدهی بیش از ۴۳۰٪ از جمله Napoleon-X را ارائه کرده اند که افزایش ۷۰۹.۳٪ را تجربه کرده است. در همان بازه زمانی، ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال ۸۰۸ درصد افزایش یافته است در حالی که قیمت بیت کوین ۴۷۲ درصد افزایش یافته است.

این نشان می‌دهد که شاخص‌ها فرصتی برای تصاحب درصد زیادی از سود کلی در بازار و در عین حال بازدهی بهتر را ارائه می‌دهند. در بسیاری از موارد، این تاکتیک بهتری نسبت به انتخاب توکن‌های فردی است که بیشترین سود را به همراه خواهد داشت.

نتایج برای DeFiPortfolio همچنین اهمیت کسب سود را در هنگام کسب سودهای بزرگ نشان می‌دهد، زیرا با چرخش معامله‌گران یا رخ دادن حرکات قیمتی، آنها تمایل دارند از بین بروند.

اخبار بروز 

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchangeبرچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط