روسیه و اقدامات ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه آن

  • 21 اسفند 1400
  • بروزرسانی:
  • 5 دقیقه
  • 407 نفر
اقدامات  ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه روسیه


اقدامات  ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه روسیه

ایالات متحده و اتحادیه اروپا اقدامات جدیدی را برای هدف قرار دادن اقتصاد روسیه و افراد ثروتمند اعلام کرده‌اند، زیرا گزارشی حاکی از آن است که متحدان ولادیمیر پوتین تلاش کرده‌اند تحریم‌ها را با استفاده از ارز دیجیتال در کشورهای خارجی دور بزنند. رگولاتورهای بریتانیا می‌گویند: «استفاده از دارایی‌های رمزنگاری شده برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی یک جرم کیفری است.

در اطلاعیه روز جمعه، کاخ سفید اعلام کرد که رهبری ایالات متحده، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، بریتانیا و اتحادیه اروپا اقدامات بیشتری را با هدف انزوای اقتصادی روسیه در پاسخ به تهاجم نظامی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه انجام خواهند داد. اوکراین. این اطلاعیه شامل ممنوعیت واردات بسیاری از کالاهای روسی، ممنوعیت صادرات کالاهای لوکس به روسیه و راهنمایی برای وزارت خزانه داری ایالات متحده برای نظارت بر تلاش های این کشور برای دور زدن تحریم های موجود است.

کاخ سفید گفت: «اقدامات گسترده وزارت خزانه‌داری علیه روسیه، همه افراد آمریکایی را ملزم می‌کند تا از مقررات تحریمی تبعیت کنند، صرف نظر از اینکه معامله به ارز سنتی فیات یا ارز مجازی انجام می‌شود». وزارت خزانه داری به دقت هرگونه تلاش برای دور زدن یا نقض تحریم های مرتبط با روسیه، از جمله از طریق استفاده از ارز مجازی را زیر نظر دارد و متعهد است از مقامات اجرایی گسترده خود برای اقدام در برابر تخلفات و ترویج پایبندی استفاده کند.

سیاست ایالات متحده بخشی از تلاش هماهنگ با اتحادیه اروپا و کشورهای G7 برای “افزایش فشار جمعی بر پوتین” و اعمال محدودیت‌های مالی بیشتر بر روسیه است. روز چهارشنبه، کمیسیون اروپا اعلام کرد که کشورهای عضو آن با اصلاح مقررات با هدف تضمین «حتی موثرتر از دور زدن تحریم‌های روسیه، از جمله از طریق بلاروس» موافقت کردند، و به طور خاص به استفاده احتمالی از دارایی‌های رمزنگاری اشاره کرد.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت که مقامات از روز شنبه این اقدامات علیه روسیه را معرفی خواهند کرد. اگرچه بسیاری از اعضای اتحادیه اروپا نگفته‌اند که محدودیت‌هایی را بر نفت و گاز تولیدی روسیه اعمال خواهند کرد، مشابه اقداماتی که جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا در اوایل این هفته اعلام کرد، فون در لاین گفت: «ممنوعیت بزرگی» برای سرمایه‌گذاری اروپا در بخش انرژی روسیه وجود خواهد داشت.

سازمان‌های نظارتی و ادارات دولتی در بسیاری از کشورها که چنین اقدامات اقتصادی را علیه روسیه به اجرا در می‌آورند، به افراد و مشاغلی که در زمینه رمزنگاری معامله می‌کنند در مورد اقدامات اجرایی احتمالی هشدار داده‌اند. بلومبرگ روز جمعه گزارش داد که وزارت دادگستری ایالات متحده در حال تشکیل یک کارگروه جدید با هدف مسدود کردن یا مصادره دارایی‌های رمزنگاری افراد ثروتمند روسی و همچنین تحقیق در مورد بانک‌ها و شرکت‌های رمزنگاری است که به نهادهایی که به دلیل پولشویی تحت تحریم قرار گرفته‌اند، کمک می‌کنند. در بریتانیا، اداره رفتار مالی و دفتر اجرای تحریم‌های مالی بیانیه‌ای مشترک صادر کردند و به شرکت‌های رمزنگاری هشدار دادند که «نقش خود را در تضمین رعایت تحریم‌ها ایفا کنند».

رگولاتورهای بریتانیا می‌گویند: «مقررات تحریم‌های مالی بین دارایی‌های کریپتو و سایر اشکال دارایی‌ها تفاوتی قائل نمی‌شوند. استفاده از دارایی های رمزنگاری برای دور زدن تحریم های اقتصادی یک جرم کیفری است.

اقدامات اقتصادی علیه روسیه سریع بوده و بسیاری از صنایع را تحت تاثیر قرار داده است. کسب‌وکارهای خصوصی زنجیره‌ی فست‌فود مک‌دونالد، بانک بزرگ گلدمن ساکس و شرکت‌های کارت اعتباری از جمله ویزا و مسترکارت همگی در هفت روز گذشته روابط خود را با این کشور قطع کرده‌اند.

اگرچه برخی از مقامات آمریکایی گفته اند که افراد و مشاغل روسی در استفاده از رمزارز برای فرار از چنین تحریم های ناگهانی و جامعی با مشکل مواجه خواهند شد، گزارش روز جمعه رویترز نشان داد که آنها ممکن است برای راه حل به امارات متحده عربی مراجعه کنند. این رسانه خبری گزارش داد که شرکت‌های رمزنگاری در این کشور سؤالات متعددی در مورد استفاده از رمزارز برای خرید ملک یا نقد کردن مقادیر زیادی از دارایی‌های دیجیتال دریافت کرده‌اند.

یک دلال املاک و مستغلات که نامش فاش نشده است که شرکتش با یک شرکت رمزنگاری شریک شده است، می گوید: “ما شاهد آمدن تعداد زیادی از روس ها و حتی بلاروس ها به دبی بوده ایم، هر آنچه را که می توانند بیاورند، حتی به صورت رمزنگاری شده، آورده اند.”

برخی از صرافی های کریپتو درخواست اوکراین برای مسدود کردن تمام آدرس های کاربران روسی را رد کرده اند. با این حال، کوین بیس و کراکن – که هر دو مقر آنها در ایالات متحده است – گفتند که دارایی های افرادی را که در تحریم ها نام برده شده اند مسدود خواهند کرد. صرافی کریپتو بایننس گفت کاربرانی که حساب‌های بانک‌های تحریم شده روسیه دارند، موفق خواهند شد

وضعیت بین روسیه و اوکراین همچنان در حال بهبود است. در حالی که اوکراین از ۲۴ فوریه تحت بمباران حملات موشکی روسیه قرار گرفته است، میخایلو فدوروف، وزیر تحول دیجیتال این کشور، همچنان به انتشار توییت‌هایی ادامه می‌دهد و از شرکت‌های خدمات مالی – از جمله آنهایی که در حوزه رمزنگاری دخیل هستند – و شرکت‌های بزرگ می‌خواهد تجارت خود را متوقف کنند.

اخبار بروز 

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchangeبرچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط