جنگ در اوکراین ممکن است ماهیت کریپتو را به خطر بیندازد

  • 22 اسفند 1400
  • بروزرسانی:
  • 10 دقیقه
  • 464 نفر


جنگ در اوکراین ممکن است ماهیت کریپتو را به خطر بیندازد

مدیران کریپتو آمادگی خود را برای پیروی از تحریم‌ها اعلام می‌کنند، اما خود تمرکززدایی کریپتو را در موقعیتی آسیب‌پذیر قرار می‌دهد.

دو هفته از آغاز اولین اقدام نظامی گسترده روسیه در اروپا در قرن بیست و یکم می گذرد – عملیاتی به اصطلاح “ویژه” در اوکراین. درگیری نظامی بلافاصله تحریم‌های ویرانگری را علیه اقتصاد روسیه از سوی ایالات متحده، اتحادیه اروپا و متحدان آنها آغاز کرد و صنعت کریپتو را در موقعیتی قرار داده است که هم بسیار آسیب‌پذیر و هم نیازمند است.

همانطور که جهان به دقت تماشا می کند، فضای کریپتو باید جایگاه خود را به عنوان یک جامعه بالغ و مسئول مالی و سیاسی ثابت کند، و باید از اتهامات مبنی بر اینکه پناهگاهی امن برای جنایتکاران جنگی، رژیم های خودکامه و الیگارش های تحریم شده است سرپیچی کند. تا این لحظه نسبتا خوب پیش رفته است. اما علی‌رغم اطمینان‌های رهبران صنعت، برخی کارشناسان می‌گویند که ماهیت غیرمتمرکز کریپتو ممکن است این تلاش را به‌طور جدی به خطر بیندازد.

کمک های مالی بی سابقه 

در میان موج حمایت از اوکراین از سوی شهروندان، نهادها و دولت‌ها در سراسر جهان، این کشور یک سابقه حیاتی ایجاد کرد. در ۲۶ فوریه، سومین روز از عملیات نظامی روسیه، دولت اوکراین اعلام کرد که کمک های مالی را از طریق رمزنگاری می پذیرد. این بیانیه را در توییتر اعلام کرد و آدرس های کیف پول بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) و تتر (USDT) را فهرست کرد. این به عنوان تأیید رسمی اعلامیه قبلی مشابه از سوی معاون نخست وزیر ۳۱ ساله کشور، میخائیلو فدوروف و با دانش دیجیتال صورت گرفت.

ایده یک کشور اروپایی مضطرب که رسما دارایی های دیجیتالی را از کسانی که آماده دراز کردن دست یاری هستند می پذیرد، چنان تکان دهنده به نظر می رسید که حتی ویتالیک بوترین نیز در ابتدا در صحت این بیانیه تردید داشت. اما تومیکا تیلمن، مشاور ارشد سابق دو وزیر خارجه ایالات متحده، اعتبار کیف پول ها را به نقل از سفیر سابق اوکراین تایید کرد. صرافی ارز رمزنگاری شده در کیف Kuna Exchange زیرساخت کمک های مالی را گرد هم آورده و مدیریت می کند.

شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین Elliptic تخمین زده است که این کیف پول ها و کیف پول های یکی دیگر از ابتکارات مرتبط با اوکراین به نام “به خانه برگرد” تا ۹ مارس ۶۳ میلیون دلار ارز دیجیتال دریافت کرده اند. این پول از بیش از ۱۲۰۰۰۰ کمک مالی به دست آمده است.

اهداکنندگان شامل گاوین وود، بنیانگذار Polkadot است که ۵.۸ میلیون دلار ارسال کرد. فرستنده ناشناس کمک مالی به ارزش ۱.۸۶ میلیون دلار، که “به نظر می رسد از درآمد حاصل از فروش NFT های ایجاد شده توسط جولیان آسانژ و هنرمند دیجیتالی پاک” به دست آمده است. و مدیر عامل Chain.com دیپاک تاپلیال، که حدود ۲۹۰۰۰۰ دلار اهدا کردند. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق کمک های مالی از سوی افراد عادی و کمتر از ۱۰۰ دلار است.

یک ابتکار جداگانه به نام UkraineDAO در آغاز جنگ توسط نادژدا تولوکونیکوا، که یکی از اعضای گروه فعال روسی Pussy Riot است، در کنار Trippy از Trippy Labs و PleasrDAO راه اندازی شد. اوکراین DAO با افزایش ETH از طریق PartyBid کمک‌های مالی را از افراد و نهادهای فنی برجسته مانند پلتفرم اشتراک آنلاین OnlyFans و الکسیس اوهانیان، بنیانگذار Reddit جمع‌آوری کرد. تا ۳ مارس، UkraineDAO بیش از ۶ میلیون دلار در اتر جمع آوری کرده بود.

در حالی که این اعداد به هیچ وجه به میزان حمایت مالی ایالات متحده و اتحادیه اروپا برای ارسال به اوکراین نزدیک نیست، که می تواند به حدود ۱۶ میلیارد دلار برسد، آنها یک سابقه منحصر به فرد از حمایت فوری، مستقیم و افقی از یک هدف بشردوستانه را ایجاد کردند – بدون شک تور دو نیرو توسط جامعه جهانی ارزهای دیجیتال.

تعدیل اضطراب

علاوه بر اشتیاق گسترده برای حمایت فوری از کسانی که نیاز مبرم دارند، این درگیری بحث را در مورد موضوع اصلی مقررات بین‌المللی تقویت کرده است: ظرفیت بالقوه کریپتو برای براندازی تحریم‌های مالی مانند تحریم‌هایی که جامعه جهانی علیه روسیه تحمیل کرده است. در ۲ مارس، در جلسه کمیته خدمات مالی مجلس کنگره ایالات متحده، خوان وارگاس، نماینده کالیفرنیا، از جروم پاول، رئیس موقت فدرال رزرو پرسید که آیا ارز دیجیتال می تواند “راهی برای خروج” برای تراکنش های مالی باشد، زیرا روسیه با احتمال قطع شدن از آن مواجه است. شبکه جهانی سوئیفت پاول در پاسخ خود خیلی مشخص نبود، اما از زبان استاندارد رمزنگاری مشکوک استفاده کرد:

«آن نوع چارچوب قانونی که باید وجود داشته باشد وجود ندارد. […] آنچه مورد نیاز است چارچوبی است – به ویژه، راه هایی برای جلوگیری از این ارزهای دیجیتال بدون پشتوانه از اینکه به عنوان وسیله ای برای تأمین مالی تروریسم عمل کنند، فقط رفتار مجرمانه عمومی، اجتناب از مالیات و مواردی از این دست.»

به طور همزمان، گروهی از سناتورها که شامل برخی از منتقدان ثابت صنعت مالی دیجیتال، مانند الیزابت وارن و شرود براون می‌شوند، نامه‌ای به جانت یلن، وزیر خزانه‌داری ارسال کردند و نگرانی خود را ابراز کردند. نویسندگان با اشاره به نمونه‌های کره شمالی و ایران، نگرانی‌های خود را در مورد استفاده از رمزارز برای تسهیل تراکنش‌های فرامرزی برای دور زدن تحریم‌های جدید به اشتراک گذاشتند.

به اندازه کافی عجیب، در میان ابزارهای مختلف برای چنین دور زدنی – مانند وب تاریک و کیف پول های رمزنگاری – متن بر روی احتمال “استقرار یک روبل دیجیتال” تاکید داشت که هیچ چیزی که با سیستم مالی غیرمتمرکز جهانی انجام می شود.

برونو لومر، وزیر دارایی فرانسه، با تکرار نگرانی‌های نظارتی ایالات متحده، در همان روز در سخنرانی درباره اجرای تحریم‌ها به رمزارز اشاره کرد. او به حضار اطمینان داد که اتحادیه اروپا در حال «تدابیری» علیه اقدامات بالقوه روسیه برای استفاده از ارزهای دیجیتال است، «که نباید برای دور زدن تحریم‌های مالی استفاده شود». نکات لومر تا حد زیادی توسط همتای آلمانی او، کریستین لیندنر، تکرار شد.

پیش از این، در ۲۵ فوریه، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، موفقیت جلوگیری از استفاده روسیه از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم‌ها را با تصویب قانون تنظیم بازارهای دارایی‌های رمزنگاری «در سریع‌ترین زمان ممکن» گره زد.

چارچوب نظارتی قرار بود در ۲۸ فوریه در پارلمان اروپا رای گیری شود، اما به دلیل نگرانی هایی که از آن به عنوان ممنوعیت استخراج رمزنگاری اثبات کار به اشتباه تعبیر شود، به تعویق افتاد.

پاسخ صنعت

صنعت به سرعت به اتهامات گسترده چه به صورت لفاظی و چه از طریق عمل پاسخ داد. هم نشریات کریپتو و هم رسانه های جریان اصلی، تحلیل های ظریفی را در مورد اینکه چرا نخبگان روسیه نمی توانند به طور موثر دسترسی به سوئیفت را با رمزنگاری جایگزین کنند، منتشر کردند و چندین دلیل کلیدی را مطرح کردند.

اولین مورد، قابلیت ردیابی تراکنش‌های دفتر کل عمومی است، به خصوص وقتی صحبت از مبالغ هنگفت پول دیجیتالی باشد. دوم، موضوع نوسانات و کارمزد تراکنش‌ها وجود دارد که بعید است کسانی را که می‌خواهند ده‌ها میلیون یا صدها میلیون دلار برگردانند، خشنود کند.

پس از آن، گلوگاه نقدینگی پیش می‌آید: هنوز مکان‌های کمی در جهان وجود دارد که بتوان بدون توجه به آن مبالغ هنگفتی را برداشت کرد و مجریان قانون جهانی از آن آگاه هستند. و همانطور که کارشناسان می گویند، یک عملیات در مقیاس یک اقتصاد ملی مستلزم انباشت مقادیر زیادی رمزارز است، که در دنیای مالی که در آن پول استخراج می شود، نه چاپ، کار بی اهمیتی نیست.

ظرفیت فعلی کریپتو برای خدمت به عنوان یک ابزار مخفی، سریع و ارزان برای انتقال پول کلان از حوزه های قضایی تحریم شده در سایر نقاط، در مقایسه با شبکه زیرساخت های فراساحلی موجود که در ۵۰ سال گذشته ثروتی با هر منبعی را در خود جای داده اند، بسیار محدود به نظر می رسد.

صنعت کریپتو در کل آمادگی آشکاری برای حمایت از تلاش جهانی برای متوقف کردن اقدامات روسیه در اوکراین و پیروی از استانداردهای ضد پولشویی موجود و شناخت مشتری خود را نشان داده است. در یک موضوع توییتری، براد گارلینگ هاوس، مدیرعامل Ripple توضیح داد که چرا برای پلتفرم‌های معتبر بین‌المللی رمزنگاری تقریباً غیرممکن است که از تحریم‌ها جلوگیری کنند: «برای تبدیل رمزارز به فیات، صرافی‌ها و غیره به شرکای بانکی متکی هستند که اگر شخصی در OFAC باشد، مجوزهای خود را از دست می‌دهد. لیست می تواند از بین برود.»

این استدلال توسط برایان آرمسترانگ از کوین‌بیس تکرار شد، او نیز نظر خود را در توییتر ارائه کرد و تردید داشت که الیگارش‌های روسی از رمزنگاری برای اجتناب از تحریم‌ها استفاده می‌کنند.

این فقط صحبت در تاپیک های توییتر نیست – برخی از بازیگران اصلی برای تسهیل اجرای تحریم ها پیشگیرانه عمل می کنند. در ۷ مارس، Coinbase یک پست وبلاگی توسط مدیر ارشد حقوقی خود، Paul Grewal منتشر کرد که در آن او خواستار استفاده از ارزهای دیجیتال برای کمک به اطمینان از تبعیت از تحریم‌های اقتصادی شد.

این پلتفرم گزارش داد که ۲۵۰۰۰ کیف پول مرتبط با افراد یا نهادهای روسی را مسدود کرده است که گمان می‌رود در فعالیت‌های غیرقانونی شرکت داشته‌اند. صرافی‌های کریپتو Qmall، BTC-Alpha، CEX.IO و Bithumb نیز حساب‌های روسیه را مسدود یا مسدود کرده‌اند.

راس باکلی، استاد نوآوری مخرب KPMG-KWM در دانشگاه نیو ساوت ولز، سیدنی، در بحث این تحولات اخیر با کوین تلگراف، دیدگاه نسبتاً تیره‌ای از چرخش مقررات جهانی که به شدت تحت تأثیر جنگ در اوکراین خواهد بود، به اشتراک گذاشت. به عقیده وی، کشورهایی که تحریم های مالی اعمال می کنند، هرگونه پتانسیل دور زدن تحریم ها را کاهش حاکمیت خود می دانند:

به نظر من، بحران اوکراین و تحریم‌های مرتبط با آن چالش بزرگی برای صنعت کریپتو ایجاد می‌کند. اگر از ارزهای دیجیتال برای دور زدن تحریم ها استفاده شود، باید انتظار یک سرکوب قوی نظارتی را داشت. کشورهای مستقل بعید است که از دست دادن ظرفیت برای اعمال تحریم ها را تحمل کنند.

هائوهان ژو، مدیر عامل شبکه جهانی تجارت دارایی دیجیتال Apifiny، سناریویی را رد نمی‌کند که در آن نخبگان روسی واقعاً سعی می‌کنند از دارایی‌های دیجیتال به عنوان یک ابزار تراکنش جهانی در کنار گزینه‌های واضح‌تری مانند شبکه دولتی UnionPay در چین استفاده کنند. او در گفتگو با Cointelegraph توضیح داد:

«روش کنار گذاشتن روسیه از مشارکت در سیستم‌های مالی جهانی تحت کنترل ایالات متحده، روسیه را مجبور به اتخاذ سیستم‌های دیگری می‌کند که طبیعتاً باعث رشد این سیستم‌هایی می‌شود که ایالات متحده کنترل نمی‌کند. […] در این صورت، رمزارزها در برخی از نقاط جهان مشروعیت می‌یابند و قربانی مقررات سختگیرانه کشورهای دشمن روسیه می‌شوند.»

پایان بحث بین تنظیم‌کننده‌های جهانی و صنعت کریپتو توسط این سازمان تعریف می‌شود تمایل دومی برای صرف نظر از ناشناس ماندن و تمرکززدایی، که بخش‌های حیاتی DNA آن هستند.

همانطور که شو خاطرنشان کرد، “در حالی که اکثر جامعه در پشت حمایت از اوکراین هستند، مردم در مورد این که بازیگران اصلی صنعت برای انطباق عجله دارند تقسیم شده اند.” برخلاف رویکرد فعالانه کوین بیس و اطمینان خاطر رهبران صنعت، برخی از صداها بر لزوم پایبندی به اصول اصلی کریپتو تاکید کردند.

در حالی که این موضع ممکن است در میانه یک بحران انسانی کمتر قانع کننده به نظر برسد، مطمئناً این نکته در دراز مدت قابل درک تر است. شو استدلال می‌کند: «مورد بحث بحث گسترده‌تر تمرکز و کنترل در مقابل تمرکززدایی و آزادی است.

باکلی معتقد است این یک چالش منحصر به فرد برای صنعت کریپتو است، زیرا تمرکززدایی آن اجتناب از سناریوی مقررات سختگیرانه را “تقریبا غیرممکن” می کند. او با استدلال‌هایی که به قابلیت ردیابی دارایی‌های غیرمتمرکز اشاره می‌کنند قانع نمی‌شود، و تردید دارد که اقتصاد دیجیتال جدید از نظر شفافیت مزایای زیادی نسبت به سیستم فراساحلی ایجاد شده دارد.

در حالی که باکلی معتقد است که کریپتو مطمئناً می‌تواند یک نیروی خوب باشد، او فکر می‌کند که اگر روسیه با موفقیت از آن برای کاهش اثرات فشار تحریم‌ها استفاده کند، این امکان وجود دارد که قدرت‌های غربی آن را چنین نبینند.

اخبار بروز 

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchangeبرچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط