تمرکز Polygon بر ساخت زیرساخت L2

  • 20 اسفند 1400
  • بروزرسانی:
  • 4 دقیقه
  • 345 نفر
تمرکز Polygon بر ساخت زیرساخت L2


قیمت Polygon (MATIC) هنوز ۵۰ درصد کمتر از بالاترین حد خود است، اما داده های TVL و DApp شبکه نشان می دهد که راه حل لایه ۲ همچنان یک رقیب جدی است.

پس از یک اصلاح ویرانگر ۵۰ درصدی بین ۲۵ دسامبر و ۲۵ ژانویه، Polygon (MATIC) برای حفظ حمایت ۱.۴۰ دلاری تلاش کرده است. در حالی که برخی معتقدند این سکه ۱۵ برتر صرفاً پس از افزایش ۱۶۲۰۰ درصدی در سال ۲۰۲۱ تعدیل شده است، برخی دیگر به رشد راه حل های مقیاس پذیر رقیب اشاره می کنند.

در هر صورت، MATIC با ارزش بازار ۱۱ میلیارد دلاری ۵۰.۸ درصد کمتر از بالاترین رکورد خود باقی مانده است. در حال حاضر، ارزش بازار Terra (LUNA) 37 میلیارد دلار، Solana (SOL) بالای ۲۶ میلیارد دلار و Avalanche (AVAX) با ارزش بازار ۱۹ میلیارد دلار است.

نکته مثبت این است که Polygon در ۷ فوریه ۴۵۰ میلیون دلار جمع آوری کرد و دور تأمین مالی توسط برخی از قابل توجه ترین صندوق های سرمایه گذاری خطرپذیر بلاک چین از جمله Sequoia Capital حمایت شد.

Polygon مقیاس و پشتیبانی زیرساختی را برای برنامه های غیرمتمرکز مبتنی بر ماشین مجازی اتریوم (EVM) (DApps) ارائه می دهد. علاوه بر این، کارمزد تراکنش‌های بالا و ازدحام شبکه که بر شبکه اتریوم تأثیر می‌گذارد، گرفتار نیست.

با این حال، با ظهور شبکه‌های لایه ۱ اثبات سهام و ارائه قابلیت‌های قرارداد هوشمند کم‌هزینه، رقابت برای تامین مالی غیرمتمرکز شبکه اتریوم (DeFi)، استخراج توکن غیرقابل تعویض، بازارها، بازی‌های رمزنگاری، قمار و برنامه‌های اجتماعی را به شدت افزایش داد.

در مقایسه، ارزش کل قفل شده Terra بین جولای و دسامبر ۲۰۲۱ ۳۴۰ درصد افزایش یافته و به ۱۲.۶ میلیارد دلار رسیده است. به طور مشابه، سپرده قراردادهای هوشمند Avalanche از ۱۸۵ میلیون دلار به ۱۱.۱۱ میلیارد دلار در مدت مشابه افزایش یافت.

استفاده از محلول مقیاس‌پذیری Polygon در حال کاهش است

معیار DApp اولیه Polygon در آگوست ۲۰۲۱ پس از کاهش TVL شبکه به زیر ۴ میلیارد MATIC شروع به نشان دادن ضعف کرد.

نمودار بالا نشان می دهد که چگونه سپرده های DApp Polygon به ۷.۴ میلیارد MATIC در ژوئیه ۲۰۲۱ به اوج خود رسید، سپس طی چند ماه آینده به شدت کاهش یافت. از نظر دلاری، ۳.۵ میلیارد دلار TVL کنونی کمترین رقم از می ۲۰۲۱ است. طبق داده های DefiLlama، این ارقام کمتر از ۵ درصد کل TVL (به استثنای اتریوم) را نشان می دهد.

نکته مثبت دیگر این است که در ۹ مارس، Ankr، یک ابزار چند زنجیره ای برای زیرساخت های بلاک چین، یک پل توکن بین اتریوم و Polygon را فعال کرد. اولین نسخه به توکن استیک مایع aMATICb اجازه ارسال و ذخیره می‌دهد. این به کاربران امکان می‌دهد تا لایه‌های بیشتری از جوایز را در پلتفرم‌های DeFi کسب کنند.

برای تأیید اینکه آیا کاهش TVL در Polygon دردسرساز است، باید معیارهای استفاده از DApp را تجزیه و تحلیل کرد. برخی از برنامه‌های کاربردی، مانند بازی‌ها و کلکسیون‌ها، به سپرده‌های زیادی نیاز ندارند، بنابراین معیار TVL در آن موارد نامربوط است.

همانطور که توسط DappRadar نشان داده شده است، در ۱۰ مارس تعداد آدرس‌های شبکه Polygon که با برنامه‌های غیرمتمرکز تعامل دارند، نسبت به ماه قبل ۵ درصد رشد داشته است. اگرچه TVL Polygon در مقایسه با پلتفرم‌های قرارداد هوشمند مشابه بیشترین ضربه را خورده است، استفاده از شبکه قوی در بخش بازی وجود دارد، همانطور که با ۱۹۹۲۶۰ آدرس فعال Crazy Defense Heroes در ۳۰ روز گذشته اندازه‌گیری شد.

در ۱۶ نوامبر، Polygon ماشین مجازی Miden خود را با قدرت zk-STARK راه اندازی کرد. Polygon همچنین بیش از ۱ میلیارد دلار را برای توسعه برنامه‌های کاربردی پیچیده DeFi که به اطلاعات حساس در دارایی‌های دیجیتالی نیاز دارند، متعهد شده است و اندازه آنها را برای تأیید سریع توسط شرکت‌کنندگان بلاک چین کاهش می‌دهد.

داده‌های بالا نشان می‌دهد که Polygon در برابر زنجیره‌های رقیب جایگاه خود را حفظ کرده است و این دارندگان ممکن است نگران اصلاح قیمت ۵۰ درصدی MATIC نباشند. اکوسیستم Polygon به شکوفایی خود ادامه می‌دهد و این واقعیت که راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ بسیار مورد تقاضا را برای صنایع مختلف ارائه می‌دهد، می‌تواند به عنوان یک عامل صعودی در نظر گرفته شود.

اخبار بروز 

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchangeبرچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط