تراکنش L2 باید کمتر از ۰.۰۵ دلار باشد تا «واقعاً قابل قبول» باشد.

  • 14 اردیبهشت 1401
  • بروزرسانی:
  • 3 دقیقه
  • 369 نفر
تراکنش L2 باید کمتر از 0.05 دلار باشد تا «واقعاً قابل قبول» باشد.


تراکنش L2 باید کمتر از 0.05 دلار باشد تا «واقعاً قابل قبول» باشد.

علیرغم اینکه لایه ۲ تراکنش های نسبتا ارزانی را ارائه می دهد، ویتالیک بوترین گفت که تمام تراکنش ها باید کمتر از ۰.۰۵ دلار باشند تا واقعا قابل قبول باشند.

بوترین آخرین نظرات را در پاسخ به پست توییتری میزبان پادکست «بدون بانک»، رایان شان آدامز، ارائه کرد که تصویری از میانگین کارمزد تراکنش‌های هشت هشت پلتفرم لایه ۲ اتریوم را به اشتراک گذاشت.

داده‌ها از L2fees.info، وب‌سایتی است که هزینه شبکه لایه ۱ اتریوم را در مقایسه با لایه‌های ۲ ساخته شده روی آن مقایسه می‌کند.

تنها لایه ۲ که هزینه تراکنش مورد نظر بوترین را زیر ۰.۰۵ دلار برآورده می کند، شبکه متیس با ۰.۰۲ دلار است، با این حال، تعویض توکن در این پلتفرم همچنان ۰.۱۴ دلار هزینه دارد. کارمزدها از آنجا به شدت افزایش می یابد، ۰.۱۲ دلار به ازای هر تراکنش در Loopring و تا ۱.۹۸ دلار در هر تراکنش در شبکه آزتک.

لایه ۱ اتریوم در حال حاضر با قیمت ۳.۲۶ دلار به ازای هر تراکنش و ۱۶.۳۱ دلار در هر مبادله توکن نسبتاً مقرون به صرفه است، با این حال این امر تنها تا زمانی ادامه می یابد که آزمایشگاه یوگا مجموعه دیگری از توکن های غیرقابل تعویض (NFT) را منتشر کند که در آن هزینه ها می تواند به ۱۴۰۰۰ دلار در هر ضرابخانه افزایش یابد.

هدف تراکنش مقرون به صرفه بوترین هدفی دیرینه است که او برای اولین بار طی مصاحبه ای در سال ۲۰۱۷ بیان کرد که “اینترنت پول نباید بیش از ۵ سنت برای هر تراکنش هزینه داشته باشد.”

در ماه ژانویه، بوترین گفت که همچنان بر روی این هدف “۱۰۰٪” به عنوان بخشی از یک موضوع طولانی توییتر است که در مورد برخی از چیزهای کلیدی که در ۱۰ سال گذشته گفته یا نوشته است، ایستاده است.

کاهش نرخ گس در کوتاه مدت

proto-danksharding یا EIP-4844 که بوترین از آن به عنوان فشار نزولی بر کارمزدها در پاسخ به آدامز یاد کرد، یک ارتقاء اخیراً پیشنهاد شده برای اتریوم است که شاهد اجرای عناصر کلیدی dankharding – یک طراحی جدید و ساده شده از طرح های شاردینگ قبلی – بر روی آن خواهد بود. شبکه بدون هیچ گونه ارتقاء اشتراک گذاری آغاز شده است.

Proto-dankharding نوع جدیدی از تراکنش را به نام “تراکنش blob-carrying” فعال می کند که حاوی ۱۲۵ کیلوبایت داده اضافی (blob) است که توسط ماشین مجازی اتریوم (EVM) قابل دسترسی نیست. ایده کلی این است که این به مقیاس شبکه در کوتاه مدت کمک می کند و در عین حال تراکم و رقابت برای مصرف گاز را کاهش می دهد و در نتیجه هزینه های گاز را کاهش می دهد.

«از آنجایی که اعتبار سنجی‌ها و مشتریان هنوز باید محتویات کامل حباب را دانلود کنند، پهنای باند داده در پروتودانک‌شاردینگ به جای ۱۶ مگابایت کامل، به ۱ مگابایت در هر اسلات در نظر گرفته شده است. با این حال، با این وجود، دستاوردهای مقیاس پذیری بزرگی وجود دارد زیرا این داده ها با مصرف گاز تراکنش های موجود اتریوم رقابت نمی کنند.

در حالی که نقشه راه اتریوم بسیار انعطاف‌پذیر است، ارتقای زنجیره‌های خرده‌ای در سال ۲۰۲۳ و پس از ادغام شبکه اصلی با Beacon Chain در نظر گرفته شده است.

زنجیره‌های Shard راه‌هایی برای ذخیره افقی و ارزان داده‌ها در سراسر شبکه فراهم می‌کنند که به نوبه خود بار را پخش می‌کند، ازدحام را کاهش می‌دهد و سرعت تراکنش را افزایش می‌دهد. انتظار می رود اتریوم و لایه ۲ آن به طور چشمگیری از این مزیت بهره مند شوند.

اخبار بروز ارزهای دیجیتال

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchange

منبع خبر برچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط