ایلان ماسک توییتر را با ۴۴ میلیارد دلار خرید

  • 6 اردیبهشت 1401
  • بروزرسانی:
  • 3 دقیقه
  • 228 نفر
ایلان ماسک توییتر را با 44 میلیارد دلار خرید


ایلان ماسک توییتر را با 44 میلیارد دلار خرید

در ساعات و روزهای قبل از خرید توئیتر غول رسانه اجتماعی توسط ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، بحث در مورد آزادی بیان در میان بسیاری از کاربران آنلاین چه در داخل و چه خارج از صنعت کریپتو رایج بود.

توییتر روز دوشنبه اعلام کرد که پس از پذیرفتن پیشنهاد ماسک برای خرید سهام این شرکت به مبلغ ۵۴.۲۰ دلار به ازای هر سهم – تقریباً ۴۴ میلیارد دلار – به یک شرکت خصوصی تبدیل خواهد شد. اگرچه انتظار می‌رود این معامله در سال ۲۰۲۲ بسته شود، اما همچنان مشمول تایید سهامداران توییتر و همچنین تنظیم‌کننده‌های خاص است.

ماسک در یکی از آخرین توییت‌های خود قبل از عمومی شدن خبر خرید، گفت: “امیدوارم بدترین منتقدان من در توییتر باقی بمانند، زیرا آزادی بیان همین است.” توییتر به نقل از مدیر عامل تسلا گفت: “آزادی بیان بستر یک دموکراسی کارآمد است و توییتر میدان دیجیتال شهر است.”

با این حال، به نظر می رسید که بسیاری خرید چند میلیارد دلاری را بالقوه نتیجه معکوس می بینند. آنجلو کاروسون، رئیس سازمان نظارت بر رسانه‌های غیرانتفاعی Media Matters for America، قبل از اعلام این خبر ابراز نگرانی کرد که موافقت توییتر با فروش «پیروزی برای اطلاعات نادرست و افرادی است که آن را می‌فروشند»، و نشان می‌دهد که ماسک ممکن است به‌طور یکجانبه تصمیم بگیرد به کسانی که ممنوع شده‌اند اجازه دهد.

جکسون پالمر، یکی از خالقان توکن مبتنی بر میم Dogecoin (DOGE)، که ماسک اغلب در پلتفرم رسانه‌های اجتماعی آن را تحت فشار قرار داده است، این خرید را «تسخیر خصمانه» در تضاد با ایده آزادی نامید. آنتونی «پمپ» پومپلیانو، گاو بیت‌کوین، به مالک جدید توییتر تبریک گفت، در حالی که به نظر می‌رسید شرکت وام‌دهنده کریپتو BlockFi موضع خنده‌دارتری اتخاذ کرده و عکسی ترکیبی از سگ Dogecoin و لوگوی توییتر را منتشر کرد.

مایکل سیلور، بنیانگذار و مدیر عامل MicroStrategy به طور مستقیم در مورد این خرید اظهار نظر نکرد، در عوض با متن اولین اصلاحیه قانون اساسی ایالات متحده در توییتی به ماسک پاسخ داد و پیشنهاد کرد که او از این اقدام حمایت می کند. جودی هیس، عضو مجلس نمایندگان، که از ادعاهای دروغین تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا حمایت کرده است، این معامله را به عنوان یک پیروزی برای اصلاحیه اول نیز ستود.

مشخص نیست که موافقان اصلاحیه اول ممکن است منظورشان از حمایت ماسک از خرید توییتر چیست، زیرا اصلاحیه قانون اساسی کارفرمایان خصوصی در ایالات متحده را محدود نمی کند، بلکه کنگره را از تصویب قوانینی که انواع خاصی از سخنرانی را ممنوع می کند، باز می دارد. دادگاه‌های ایالات متحده قبلاً حکم داده بودند که آزادی بیان به تحریک «اقدامات غیرقانونی قریب‌الوقوع» تعمیم نمی‌یابد. به طور مشابه، قوانین توییتر بیان می‌کند که این پلتفرم به کاربران اجازه نمی‌دهد «خشونت علیه یک فرد یا گروهی از مردم را تهدید کنند» یا دیگران را به مشارکت تحریک کنند.

ماسک، با بیش از ۸۳ میلیون دنبال کننده – بسیار بیشتر از جک دورسی، مدیرعامل سابق توییتر با ۶.۳ میلیون نفر – ممکن است در نتیجه خرید بر رفتار پلتفرم و در کل رسانه های اجتماعی تأثیر بگذارد. مدیرعامل تسلا در ۱۴ آوریل گفت که یکی از اولویت‌های اصلی او برای توییتر حذف «ربات‌های هرزنامه و کلاهبرداری و ارتش ربات‌ها» از جمله آنهایی است که به کلاهبرداری‌های رمزنگاری مرتبط هستند.

در زمان انتشار، قیمت سهام توییتر ۵۱.۷۰ دلار است که در ۳۰ روز گذشته بیش از ۳۲ درصد افزایش یافته است.

اخبار بروز 

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchangeبرچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط