آیا حق بازخرید استیبل کوین خود را دارید؟

  • 31 اردیبهشت 1401
  • بروزرسانی:
  • 5 دقیقه
  • 424 نفر


استیبل کوین ها اغلب با توجه به “پایداری” آنها مورد بحث قرار می گیرند. معمولاً این سؤال مطرح می شود که آیا یک استیبل کوین به اندازه کافی با پول یا دارایی های دیگر پشتیبانی می شود. بدون شک، این یک جنبه بسیار مهم از ارزش استیبل کوین است. اما، آیا منطقی است که شرایط قانونی یک استیبل کوین به شما، دارنده استیبل کوین، این حق قانونی را برای بازخرید رکورد دیجیتال در بلاک چین برای ارز فیات ندهد؟

هدف این مقاله بررسی شرایط حقوقی دو بزرگترین استیبل کوین – Tether (USDT) توسط Tether و USD Coin (USDC) توسط Center Consortium که توسط Coinbase و Circle ایجاد شده است – برای پاسخ به این سوال است: آیا آنها چیزی به شما بدهکار هستند؟

تتر

ماده ۳ شرایط خدمات تتر به صراحت بیان می کند:

تتر این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که بازخرید یا برداشت توکن‌های تتر را در صورتی که چنین تاخیری به دلیل نقد نشدن یا در دسترس نبودن یا از دست دادن ذخایری که توسط تتر برای پشتیبان توکن‌های تتر ضروری است، ضروری باشد، و تتر این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که توکن‌های تتر را با استفاده از بازخریدهای نوع اوراق بهادار و سایر دارایی های نگهداری شده در ذخایر. تتر هیچ گونه نمایندگی یا ضمانتی در مورد اینکه آیا توکن‌های تتر که ممکن است در سایت معامله شوند ممکن است در هر نقطه‌ای در آینده در سایت معامله شوند یا خیر، ارائه نمی‌کند.

اول، تتر ممکن است هرگونه ادعایی را در صورت کمبود نقدینگی، در دسترس نبودن یا از دست دادن ذخایر به تعویق بیاندازد. ما منطقاً باید بپرسیم که حتی اگر آنها ادعا کنند که “توکن‌های Tether 100٪ توسط Reserves Tether پشتیبانی می‌شوند، چگونه ممکن است این اتفاق بیفتد.” پاسخ در زیر در شرایط یافت می شود. USDT “ارزش‌گذاری” ۱:۱ است اما منحصراً با ارز فیات پشتیبانی نمی‌شود. و طبق شرایط، “ترکیب رزروهای مورد استفاده برای پشتیبانی از توکن‌های Tether در انحصار کنترل و به صلاحدید انحصاری و مطلق Tether است.”

همانطور که هیئت فدرال رزرو ایالات متحده در گزارش اخیر خود به این نتیجه رسید:

آنها توسط دارایی‌هایی حمایت می‌شوند که ممکن است در طول استرس ارزش خود را از دست بدهند یا نقد شوند و منجر به ریسک‌های بازخرید شوند و عدم شفافیت ممکن است این خطرات را تشدید کند.

جالب تر به نظر می رسد بخشی از شرایط Tether که در آن آنها حق بازگشت غیرنقدی را برای خود محفوظ می دارند. این بدان معناست که شما USDT را به دلار آمریکا می‌خرید، اما آنها می‌توانند اوراق قرضه، سهام یا «سایر دارایی‌های نگهداری شده در ذخایر» را به شما برگردانند. و چه کسی می داند که آیا این دارایی ها ارزشی خواهند داشت؟

لازم به ذکر است که بازخرید از Tether در صورتی امکان پذیر است که «یک مشتری تأیید شده Tether» باشید. به طور معمول، صرافی های رمزنگاری و سایر موسسات مالی مشتریان مستقیم Tether هستند. کاربران نهایی استیبل کوین‌ها را با برنامه‌های خود مبادله می‌کنند، نه با تتر، و از این رو باید با شرایط قانونی که چنین ارائه‌دهندگانی استفاده می‌کنند، بررسی کنند. با این وجود، طبق پرسش‌های متداول Tether، افراد می‌توانند پس از انجام بررسی «مشتری خود را بشناسید» (KYC) با Tether حساب باز کنند.

Circle USDC

Circle شباهت های زیادی با رقیب دو برابر بزرگتر خود دارد، اگرچه در کمال تعجب، شرایط آن حتی ناامید کننده تر است. آنها، به طور مشابه، قول نمی دهند که ذخایر فیات معادل داشته باشند و استیبل کوین خود را با «مقدار معادل دارایی دلار آمریکا»، که از ماده ۱ نقل شده، حمایت کنند.

ماده ۲ قول‌دهنده شرایط آنها بیان می‌کند که “Circle متعهد می‌شود که ۱ USDC را به ازای ۱ USD بازخرید کند.” خبر بد این است که این قانون فقط در مورد شرکای Circle (صرافی های رمزنگاری، موسسات مالی و غیره) اعمال می شود، که آنها کاربران نوع A می نامند. کاربران نهایی مشتری این شرکا می شوند (مثلاً وقتی یک حساب در یک صرافی رمزنگاری باز می کنید. ، و هیچ راهی وجود ندارد که فردی بتواند کاربر مستقیم حلقه ها شود و از حق بازخرید استفاده کند.

در ماده ۱۳، آنها توضیح می دهند که Circle تضمین نمی کند که ارزش ۱ USDC همیشه برابر با ۱ USD باشد زیرا “Circle نمی تواند نحوه نقل قول یا ارزش گذاری USDC توسط اشخاص ثالث را کنترل کند.” این بدان معناست که Circle شرکای خود را موظف نمی‌کند که شرایط خاصی را به کاربران نهایی خود بفرستند، که این به ارائه‌دهندگان استیبل کوین آزادی عمل می‌دهد که به طور قانونی به مشتریان خود قول می‌دهند. Circle بیان می کند که آنها “مسئول هیچ گونه ضرر یا سایر مسائلی نیستند که ممکن است ناشی از نوسانات در ارزش USDC باشد.”

این دو ارز برابر نیستند

هر دو USDT تتر و USDC دایره از نظر قانونی با پول فیات برابر نیستند. مورسو، ذخایر آنها، که آنها ادعا می کنند ارزش ۱:۱ را تضمین می کنند، به طور کامل به فیات متصل نیستند. آنها از توکن‌های دیجیتال خود با دارایی‌های مختلف مانند اوراق بهادار حمایت می‌کنند، که در نهایت می‌تواند ارزش آن را کاهش دهد و با نقدینگی استیبل کوین مشکل ایجاد کند.

سوال اصلی این بود که آیا فردی که استیبل کوین را در اختیار دارد می تواند آن را به فیات تبدیل کند یا خیر. پاسخ کوتاه این است که چنین حقی وجود ندارد که مشتری از طرق قانونی مانند مطالبه آن در دادگاه از آن استفاده کند. در مورد Tether، آنها به فردی اجازه می دهند که مشتری مستقیم آنها برای بازخرید USDT شود. اما، آنها حق استرداد نه فیات بلکه هر دارایی را در ذخایر خود باقی می گذارند. در مورد Circle، آنها از نظر قانونی قول بازخرید می دهند، اما افراد را برای استفاده از این حق نمی پذیرند، که مشتری را یک به یک با چندین مبادله می گذارد، که لزوماً این حق را تضمین نمی کند.

اخبار بروز ارزهای دیجیتال

صفحه اینستاگرام ما: rahaexchange

منبع خبر برچسب ها:
اشتراک گذاری:

مقالات مرتبط